Gimnazjum nr 3 w Nakle najlepsze w Polsce w Gimnazjadzie chłopców w siatkówce

W dniach 14-17 czerwca 2017 roku w Elblągu odbył się finałowy turniej Gimnazjady Chłopców w siatkówce halowej. Najlepszym zespołem okazała się nakielska Trójka, która pokonała w finale gimnazjalistów z Rzeszowa. Walkę o III miejsce wygrały Żory pokonując rówieśników z Gdańska.

Trzy z 4 zespołów występujących w grach o medal to uczniowie klas SOS.

Do rywalizacji w turnieju przystąpiło 16 zespołów (mistrzowie wszystkich województw) podzielonych na 4 grupy. W tej fazie Nakło zmierzyło się z Krakowem, Nysą i Gorzowem Wielkopolskim z wszystkimi wygrywając 2:0. Dwa najlepsze zespoły z grupy awansowały do II fazy, też grupowej, i z zaliczeniem wcześniejszego wyniku Nakło i Nysa rywalizowały z Wrocławiem i Żorami.

Spotkanie z Wrocławiem okazało się najbardziej dramatycznym spotkaniem. Po wygraniu I seta rywale mieli 3-krotnie piłki meczowe w górze. Nakielanie walczyli jednak do końca. Przełamali rywali w II secie wygrywając 30:28 i po wygranej w tie-breaku byli pewni awansu do najlepszej czwórki turnieju.

Aby myśleć o grze w finale w kolejnym meczu musieli pokonać najwyższy zespół turnieju - Żory. Uczniowie tej szkoły na co dzień grają w Jastrzębskim Węglu, a w podobnym składzie pokonali ostatnio kujawsko-pomorskie na finałach OOM. Gimnazjaliści z Trójki zagrali jednak koncertowo i sprawiając dużą niespodziankę wygrali 2:0.

W sobotnim finale musieli zmierzyć się z kolejną siatkarską potęgą - zespołem z Rzeszowa. W dotychczasowej historii Nakło zawsze przegrywało. W ubiegłym roku 0:2 i 1:2. Tym razem było jednak inaczej.
Po świetnym początku i skutecznych atakach Jakuba Czerwińskiego Nakło wyszło na prowadzenie 3:1 i 4:2. Rzeszów szybko wyrównał, a po dobrych blokach wyszedł na prowadzenie 4:6 i 6:9. Po asie serwisowym Filipa Kuczkowskiego nakielanie doprowadzili do remisu 9:9. Potem remis utrzymywał się do 13:13. Po błędzie przeciwników dwa asy z rzędu zagrał Maciej Świtalski i Nakło prowadziło 16:13. Do końca seta Rzeszów nie dał rady odrobić strat i przegrał do 21.
W drugiej odsłonie po remisie 7:7  rywale popełnili dwa błędy, udanie zablokował Jakub Czerwiński i Trójka prowadziła 10:7. Rzeszowianie doprowadzili do remisu 12:12, ale gdy po dwóch punktowych atakach Jakuba Jaruzala i kiwce Krzysztofa Barana Antoni Kwasigroch dołożył asa serwisowego, Nakło prowadziło 16:12. Kontrolując grę w dalszej częci seta gimnazjaliści z Trójki wygrali sięgając tym samym po złoto i tytuł Mistrzów Polski w Gimnazjadzie.

Na turnieju wyróżniono też zawodników. Naklepszym rozgrywającym został Kzrysztof Baran, najlepiej atakującym - Antoni Kwasigroch, a najlepiej broniącym rzeszowski libero - Jakub Dereń.

Duże wsparcie i wielkie podziękowania należą się rodzicom zawodników, którzy dzielnie kibicowali podczas całego turnieju, a miłą niespodziankę sprawił burmistrz Sławomir Napierała i nauczyciel z Trójki - Jan Grabarski, którzy wraz z małżonkami przyjechali na finał kibicować chłopakom.
Według niepotwierdzonych jeszcze informacji najlepszy zespół w tym turnieju jesienią będzie uczestniczył w Mistrzostwach Świata, które podobno odbędą się w... Brazylii! :)

Gimnazjum nr 3 reprezentowali: Krzysztof Baran, Antoni Kwasigroch, Jakub Jaruzal, Jakub Czerwiński, Filip Kuczkowski, Maciej Świtalski, Piotr Szarszewski oraz Borys Leppert, Dorian Płócienniczak, Borys Tacikowski, Jakub Ziółkowski, Mateusz Grudzinski. Trener: Artur Sierzchuła, Michał Nowak.