Polacy obronili tytuł! Jesteśmy Mistrzami Świata 2018!

Polska - Brazylia 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) w wielkim finale Mistrzostw Świata 2018.

Polacy po fantastycznym, choć bardzo trudnym meczu ze Stanami Zjednoczonymi, zapewnili sobie prawo gry o złote medale mistrzostw świata. Brazylijczycy znacznie szybciej pokonali reprezentację Serbii i zaoszczędzili siły na starcie finałowe. Biało-czerwoni stoją przed szansą obrony tytułu czempionów, który wywalczyli cztery lata temu w katowickim Spodku, pokonując w finale 3:1 właśnie reprezentację Brazylii.

Pierwszy set Polacy rozpoczęli bardzo dobrze, z ogromnym spokojem i szybko zbudowali przewagę, której strzegli aż do końcówki seta. Świetnie funkcjonwał polski blok, który skutecznie czytał grę Canarinhos. Swoją świetną pracę wykonywał Bartosz Kurek, stanowiący prawdziwego lidera ofensywy biało-czerwonych. Niestety w ostatnich akcjach Brazylijczycy zaczęli razić zagrywką, głównie za sprawą świetnych serwisów Felipe Fontelesa i Isaca. Wtedy też dystans między obiema drużynami zaczął niebezpiecznie topnieć. Ostatecznie mistrzowie olimpijscy doprowadzili do remisu, a zwycięzcę wyłoniła emocjonująca gra na przewagi. O dwa punkty lepsi byli jednak nasi siatkarze, którzy objęli prowadzenie w spotkaniu.

W drugim secie znów dominowaliśmy na parkiecie, "przyciskając" rywali już od pierwszych piłek. Brazylijczycy przez całą partię postawieni byli w roli goniących wynik i widać było, że takie położenie sprawia im poważne problemy. Latynosom ewidentnie brakowało werwy i pomysłu na świetnie grających Polaków, którzy w tej odsłonie zanotowali 71-procentową skuteczność w ataku! Dodatkowo punkty zdobywane dzięki skutecznej grze w bloku i obronie, a także podarowane nam przez często mylących się mistrzów olmpijskich, były "wodą na młyn" dla bardzo pewnych siebie biało-czerwonych. Prze tak dobrej dyspozycji i mentalnej sile polskiego drużyny, wynik mógł być tylko jeden - wygrana w drugim secie i zwiększenie porwadzenia w meczu.

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (L) - Dawid Konarski, Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski

Brazylia: Bruno Rezende, Wallace De Souza, Luiz Felipe Fonteles, Mauricio Souza, Douglas Souza, Lucas Saatkamp, Thales (L) - Maique (L) Isac Santos, Evandro Guerra, Eder Carbonera, William Arjona, Lucas Loh