EEVZA U20M: POLSKA - AZERBEJDŻAN 3:0. POLACY Z AWANSEM NA ME!

Mecz z Azerbejdżanem był ostatnim, jaki Biało-Czerwoni zagrali w ramach Mistrzostw Europy Wschodniej, które od środy odbywają się w Gorzowie Wielkopolskim. Zgodnie z przewidywaniami Biało-Czerwoni wygrali gładko 3:0 (25:10, 25:11, 25:11) i tym samym zakończyli turniej na 1. miejscu, co dało im przepustkę na tegoroczne mistrzostwa Europy.

Polska – Azerbejdżan 3:0 (25:10, 25:11, 25:11).

Sebastian Pawlik zdecydował się rozpocząć spotkanie swoją wyjściową szóstką, jedynie na pozycji libero zamiast Jakuba Kubackiego, oglądaliśmy Maksymiliana Graniecznego. Ostatniemu w tabeli Azerbejdżanowi trudno było nawiązać walkę z grającymi swoją siatkówkę gospodarzami (2:12), dlatego w tej odsłonie byliśmy świadkami jednostronnymi widowiska. Interesujące były na pewno bardzo mądrze konstruowane akcje Polaków oraz obrony Azerów, którzy z dużym poświęceniem walczyli o każdą piłkę. W tej części spotkania najwięcej punktów zapisał Igor Rybak (8), który dwoma punktowymi zagrywkami zakończył seta przy wyniku 25:10.

Drugą odsłonę rozpoczęli zmiennicy – Stanisław Chaciński, Stanisław Dróżdż, Wiktor Gołębiowski, Artur Becker, Mateusz Jańczak i Kamil Urbańczyk, którzy potrzebowali kilku pierwszych akcji na wejście w mecz. Wraz z rozwojem seta ich gra rozpędzała się, a Biało-Czerwoni ponownie dominowali na parkiecie. Dodatkowo przy próbie bloku kontuzji nabawił się Jamal Guliyew, co wpłynęło na morale Azerbejdżanu. Tymczasem w polskim zespole, każdy z młodych siatkarzy dokładał swoją cegiełkę do wyniku, konsekwentnie zwiększając dystans nad rywalami. Ostatecznie ta odsłona zakończyła się stanem 25:11, a Polacy po niespełna 45 minutach meczu, prowadzili już 2:0 w całym spotkaniu.

Trzecia partia, podobnie jak dwie poprzednie, układała się po myśli reprezentacji Polski, która przewyższała przeciwników w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Tylko po dwóch setach różnica skuteczności w ataku wynosiła 49% do 12%. Ciężko było więc spodziewać się jakiegokolwiek oporu ze strony Azerów. Polacy zrobili swoje i powtarzając wynik z poprzedniej odsłony, zamknęli mecz przy stanie 3:0. Najwięcej punktów w spotkaniu zdobył Mateusz Jańczyk (10 „oczek”).

- Zrobiliśmy swoje i zrealizowaliśmy nasz plan na mecz z Azerbejdżanem. Nie ważne czy grała pierwsza czy druga szóstka, to każdy z nas dawał z siebie maksa, dzięki czemu mogliśmy w pełni kontrolować spotkanie. Ogromnie cieszymy się z awansu i z tego jakie wyniki tutaj zrobiliśmy – powiedział po meczu Jakub Nowak.

Polacy w Gorzowie Wielkopolskim wygrali wszystkie cztery mecze, tracąc jedynie jednego seta w starciu z Ukrainą. Tym samym wygrali Mistrzostwa Europy Wschodniej i awansowali na mistrzostwa Europy.

***

Ukraina – Łotwa 3:0 (25:16, 25:23, 26:24)

Ostatni mecz EEVZY U20 Mężczyzn, rozgrywanej w Gorzowie Wielkopolskim, był starciem o drugie miejsce w tabeli. W Arenie Gorzów spotkały się zespoły Ukrainy i Łotwy, które przy wsparciu kibiców obu drużyn toczyły zaciętą walkę. Pierwszy set padł co prawda łupem Ukraińców, którzy wygrali wysoko 25:16, jednak początek kolejnej odsłony przyniósł zaciętą walkę punkt za punkt. W pewnym momencie Ukraińcy odskoczyli nawet na cztery punkty, jednak Łotysze zanotowali imponujący fragment gry i doprowadzili do remisu (20:20). W emocjonującej końcówce lepsi okazali się siatkarze Ukrainy, którzy prowadzili już 2:0 (25:23). Trzeci set był równie emocjonujący i pełen ciekawych wymian. Łotysze obronili piłkę meczową i doprowadzili do krótkiej gry na przewagę. Ostatnie słowo należało jednak do ukraińskich siatkarzy, którzy przypieczętowali wygraną i zakończyli udział w Mistrzostwach Europy Wschodniej, na drugim miejscu.