BOGATY KALENDARZ 2024 MŁODZIEŻOWYCH REPREZENTACJI

W 2024 roku młodzieżowe reprezentacje Polski - kobiece i męskie - sześciokrotnie wezmą udział w mistrzostwach Europy w swoich kategoriach wiekowych.

Jako jedne z pierwszych do rywalizacji przystąpią juniorzy, którzy od 9 do 14 lipca walczyć będą o medale w Holandii (Groningen/ Apeldoorn). Podopieczni trenera Dariusza Luksa niedawno poznali rywali i w grupie pierwszej przyjdzie im się zmierzyć się z gospodarzami, Węgrami i Hiszpanami. W drugiej zagrają Włosi, Francuzi, Portugalczycy i Czesi. Biało-Czerwoni kwalifikację wywalczyli w kontynentalnych eliminacjach w Kosowie w lipcu 2023.

Juniorki w tej samej kategorii U22 zagrają od 1 do 6 lipca we Włoszech (Lecce/Taranto). Ekipa Polski awans wywalczyła w kontynentalnych kwalifikacjach na Łotwie, a pracę z tą kadrą kontynuować będzie Jakub Głuszak. Biało-Czerwone trafiły do grupy drugiej, w której zagrają z Serbkami, Portugalkami i Czeszkami. W pierwszej wraz z Włoszkami będą walczyć Turczynki, Ukrainki i Łotyszki.

W kadrach U22 są doświadczone zawodniczki i zawodnicy. Martyna Czyrniańska, Dominika Pierzchała czy Kuba Hawryluk grali już w pierwszych reprezentacjach. Juniorzy w młodszych kategoriach zdobyli cztery medale na arenie międzynarodowej ze złotym mistrzostw świata w U19 - podkreślił Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej, Krzysztof Felczak.

W lipcu w kontynentalnych czempionatach zobaczymy również nasze reprezentacje w kategorii U18. Kobieca prowadzona przez Marcina Orlika zagra od 1 do 13 lipca (Cypr/Grecja), a męską pod wodzą Jacka Nawrockiego zobaczymy w Bułgarii (10-21 lipca). Obie ekipy w znakomitym stylu wygrały na Łotwie i w Gruzji mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA), będące kontynentalnymi kwalifikacjami.

Reprezentacja U20 kobiet trenera Miłosza Majki wystąpi w mistrzostwach Europy od 5 do 17 sierpnia (Irlandia/Bułgaria), a mężczyźni w tej samej kategorii (Sebastian Pawlik) powalczą o kontynentalne medale od 26 sierpnia do 7 września (Grecja/Serbia). Obie ekipy wygrały w styczniu również w znakomitym stylu mistrzostwa EEVZA, a mężczyźni walczyli nowej hali w Gorzowie Wielkopolskim i w zgodniej opinii obserwatorów turniej był bardzo dobrze zorganizowany..

Pod koniec 2024 debiut w międzynarodowej imprezie mistrzowskiej będą miały obie reprezentacje U16, które zagrają w mistrzostwach Europy Wschodniej.

Źródło: pzps.pl/ KP