MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW – DĘBICA 2019

• Publikacja posiada podłączone pliki PDF

W środę w Dębicy rozpoczęły się mistrzostwa Polski juniorów. W grupie A swoje mecze wygrał AZS 2020 Częstochowa i Jastrzębski Węgiel. Od porażki udział w turnieju rozpoczął EKS Skra Bełchatów, obrońca tytułu. W grupie B natomiast z pierwszego zwycięstwa cieszył się Trefl Gdańsk i KS Metro Warszawa. Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.

Osiem najlepszych zespołów juniorskich, które zakwalifikowały się do finału mistrzostw Polski w Dębicy, zostało podzielonych na dwie grupy. W grupie A znalazł się: AZS 2020 Częstochowa, AZS UWM Olsztyn, EKS Skra Bełchatów (ubiegłoroczny mistrz Polski)  i Jastrzębski Węgiel. Natomiast w grupie B walczy: UKS MOS Wola Warszawa, Trefl Gdańsk, KS Metro Warszawa i AKS V LO Rzeszów.

W Dębicy obecne są wszystkie trzy drużyny, które przed rokiem stanęły na podium Mistrzostw Polski Juniorów, odpowiednio EKS Skra Bełchatów, KS Metro Warszawa i AK V LO Rzeszów.

Grupa A: AZS 2020 Częstochowa – AZS UWM Olsztyn 3:1 (25:18, 22:25, 25:17, 29:27), MVP: Remigiusz Kapica
Mistrzostwa Polski juniorów w Dębicy zainaugurował mecz pomiędzy AZS 2020 Częstochowa i AZS UWM Olsztyn. Do połowy seta gra była wyrównana. W dalszej części częstochowianie znacząco wzmocnili swoją zagrywkę, m.in. Remigiusz Kapica oraz Damian Czyżyk. AZS pewnie wygrał premierową część meczu 25:18. Druga odsłona spotkania miała odmienny przebieg. To podopieczni Macieja Dobrowolskiego narzucili przeciwnikom swój rytm gry. W polu serwisowym bardzo dobrze sobie radził Dawid Sokołowski. Co prawda AZS w drugiej połowie seta odrobił kilkupunktową stratę, ale końcówka należała już do zespołu z Olsztyna 25:22. Trzeci set niestety rozpoczął się od nieszczęśliwej kontuzji dla Adriana Łakatyszewskiego z drużyn AZS UWM. Ta sytuacja odbiła się na grze olsztynian, którzy przez całą partię gonili wynik. Siatkarze z Częstochowy nie dali sobie wyrwać z rąk wygranej i zwyciężyli 25:17. Czwarty set do połowy rozgrywany był pod kontrolą podopiecznych Wojciecha Pudo. Młodzi siatkarze z Warmii i Mazur się nie poddali. W końcówce odrobili straty i wyszli na prowadzenie 23:23. Należało pochwalić olsztynian za dobrą grę blokiem i zagrywkę, m.in. w wykonaniu Michała Kozłowskiego. Końcówka była bardzo emocjonująca i zacięta. Ostatecznie szalę na swoją stronę przechylili częstochowianie, którzy wygrali na przewagi 29:27 i cały mecz 3:1.

Grupa A: EKS Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 2:3 (27:25, 25:19, 21:25, 15:25, 11:15), MVP: Wojciech Szwed
W drugim meczu dnia EKS Skra Bełchatów, obrońca tytułu mierzyła się z Jastrzębskim Węglem. Pierwsza partia spotkania początkowo rozgrywana była pod dyktando bełchatowian. Jastrzębianie nie mieli zamiaru łatwo się poddać i w końcówce doprowadzili do remisu 23:23. Ostecznie nerwową końcówkę na przewagi wygrali podopieczni Radosława Kolanka 27:25. EKS Skra poszła za ciosem i w drugiej partii szybko narzuciła przeciwnikom swój rytm gry. Serią dobrych zagrywek popisał się Mikołaj Osiński. Zawodnicy z Jastrzębia, którzy w końcówce partii nie wystrzegali się prostych błędów, nie byli w stanie nawiązać równej walki z przeciwnikiem. Przegrali tę część środowego meczu 19:25. Podopieczni Jarosława Kubiaka podrażnieni porażką w dwóch wcześniejszych setach, w kolejnym od początku utrzymywali wysoki poziom skuteczności w ataku oraz polu serwisowym. Dzięki temu wygrali dość pewnie 25:21 i zachowali szanse na wygraną w tym spotkaniu. Jastrzębski Węgiel poszedł za ciosem w kolejnym secie. Bardzo szybko narzucił przeciwnikowi swoje warunki gry. Świetnie w polu serwisowym spisywał się Krystian Walczak. Zespół Skry Bełchatów z kolei nie wystrzegał się prostych błędów. Wygraną w tym secie skutecznym atakiem przypieczętował Wojciech Szwed 25:15. Tie-break rozpoczął się od kapitalnej serii zagrywek Artura Błażeja 5:0. Bełchatowianie robili w ich mocy, aby jeszcze odrobić straty. Po zamianie stron wzięli się mocno do pracy i zniwelowali stratę do jedneog oczka 11:12. Jednak w ostatnich akcjach lepsi okazali się jastrzębianie, którzy wygrali piątą partię 15:11 i cały mecz 3:2.

Grupa B: UMKS MOS Wola Warszawa - Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 26:28, 22:25), MVP: Jakub Czerwiński

Po uroczystej ceremonii otwarcia Mistrzostw Polski Juniorów w Dębicy rozpoczęła się rywalizacja w grupie B. Jako pierwsze na parkiecie spotkały się drużyny UMKS MOS Wola Warszawa i Trefla Gdańsk. Pierwszą partię spotkania od dużo lepszej gry zaczęli gdańszczanie. Zawodnicy utrzymywali wysoką skuteczność w ataku i wystrzegali się prostych błędów. Dzięki temu wygrali premierową odsłonę spotkania 25:22. W drugiej partii nie brakowało zaciętej walki, długich wymian i efektywnych bloków. Początkowo lepiej radzili sobie siatkarze z Warszawy. Zespół z Trójmiasta nie miał zamiaru się poddać. Świetny pojedynek rozgrywał Kacper Wnuk. Warszawianie mieli spore problemy, żeby go zatrzymać na skrzydle. Końcówka drugiej partii była emecjonująca. Ostatecznie szalę na swoją stronę przechylili zawodnicy Trefla 28:26. Trzeci set do połowy rozgrywany był już pod pełną kontrolą podopiecznych Adama Miotka. W drugiej części drużyna MOS-u Wola zaczęła walczyć i odrabiać straty. Była to zasługa dobrej obrony w polu i skutecznych kontrataków 20:20. Ostatecznie wyrównaną końcówkę na swoją stronę rozstrzygnęła drużyna Trefla Gdańsk 25:22 i zwyciężyła w meczu 3:0.

KS Metro Warszawa - AKS V LO Rzeszów 3:1 (20:25, 25:23, 25:21, 25:22), MVP: Mateusz Cackowski
W ostatnim meczu grupy B zmierzyły się drużyny KS Metro Warszawa i AKS V LO Rzeszów. Obie ekipy były wspierane w hali MOSiR w Dębicy przez liczną grupę swoich sympatyków. W pierwszym secie nie brakowało wyrównanej i zaciętej walki. W końcówce skuteczniejsi okazali się rzeszowianie, którzy wygrali tę partię 25:20. Drugi set był niezwykle zacięty. Mnóstwo walki po obu stronach siatki. Tym razem w ostatnich akcjach lepsi okazali się siatkarze ze stolicy 25:23. Kolejna partia to kopia wcześniejszej. Zespoły grały bardzo równo. Nikomu nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej. Wyrównaną końcówkę na swoją stronę rozstrzygnęli podopieczni Jacka Jankowskiego 25:21. Czwarta odsłona spotkania praktycznie od początku do końca toczyła się pod dykatndo Metra Warszawa. Serią dobrych zagrywek popisał się Aleksander Winiarski. Rzeszowianie nie poddawali się i odpowiedzieli równie dobrą zagrywką, m.in. Jakub Krzystanek 22:23. Jednka ostatnie słowo należało do zespołu z Warszawy, który wygrał tę partię 25:22 i cały mecz 3:1.

Szczegóły dotyczące statystyk i protokoły meczów znaleźć można na stronie VIS Polska:

Podczas turnieju o mistrzostwo Polski juniorów, podobnie jak w ubiegłym roku, wybrani zostaną laureaci programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”. Red Bull i Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydowały się stworzyć specjalny program wspierający najbardziej utalentowanych siatkarskich juniorów w kraju. Podczas zawodów wyłoniona zostanie grupa wybijających się zawodników na każdej z pozycji na boisku.

Przez kolejne miesiące zawodnicy ci, dzięki wsparciu Red Bulla, zostaną otoczeni dodatkową opieką, w tym głównie testami i badaniami medycznymi (wydolność, mobilność, psychomotoryka). Na ich podstawie otrzymają szczegółową analizę własnych parametrów fizjologicznych i mentalnych, w oparciu o którą zawodnik, wspólnie ze sztabem szkoleniowym PZPS, może określić wytyczne do osobistych obszarów rozwoju.

Wdrożenie tych planów, zarówno na letnich zgrupowaniach kadry, jak i w późniejszym okresie przez zawodnika, ma szansę pomóc w intensywniejszym „rozwijaniu skrzydeł” młodych polskich siatkarzy i siatkarek, którzy będą stanowić trzon juniorskich reprezentacji kraju. Dzięki temu Red Bull pomoże siatkarskiej młodzieży „rozwinąć skrzydła” i lepiej wejść w profesjonalny świat sportu.

W minionym roku podczas mistrzostw Polski juniorów w Kętrzynie w gronie wyróżnionych zawodników znalazł się: Sebastian Adamczyk, Bartosz Firszt, Wiktor Nowak, Patryk Praca, Mikołaj Sawicki oraz Mateusz Witek.

Program i wyniki Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019
10 kwietnia (środa)
EKS Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 2:3 (27:25, 25:19, 21:25, 15:25, 11:15), MVP: Wojciech Szwed
UMKS MOS Wola Warszawa – Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 26:28, 22:25), MVP: Jakub Czerwiński
KS Metro Warszawa – AKS V LO Rzeszów 3:1 (20:25, 25:23, 25:21, 25:22), MVP: Mateusz Cackowski

12.30 Finał
14.30 Ceremonia dekoracji drużyn oraz zakończenia Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019

Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.

ŹRÓDŁO: PZPS.PL/ KATARZYNA PORĘBSKA, FOT. ADRIAN SAWKO.