Czy wiesz, że ... w 1919 roku odbył się pierwszy pokazowy mecz siatkówki w Polsce.

Mini mistrzostwa Polski w Kielcach ?

• Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

W dniach 28.02. – 01.03.2015 w halach sportowych Zespołu Szkół w podkieleckim Masłowie i Mąchocicach Scholasterii rozegrany został Ogólnopolski Turniej Minisiatkówki chłopców o Puchar DMKS „Plas” Kielce określony przez trenerów uczestniczących zespołów,„Małymi mistrzostwami Polski”. Jest to trafne stwierdzenie ze względu na bardzo dużą ilość uczestników i prezentowany przez nich bardzo wysoki  poziom umiejętności siatkarskich.

Turniej rozegrany został w ramach realizacji jednego z zadań  projektu - Promowanie rozwoju sportu dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, pt. "Sport uczy i rozwija, sport zdrowiu sprzyja" prowadzonego przez Stowarzyszenie Nauczycieli
i Wychowawców w Kielcach,przy  którym działa DMKS Plas Kielce.
Projekt  współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

W turnieju w trzech kategoriach wiekowych wzięło udział 65 drużyn, 251 zawodników w  rozegranych 338 meczach  na 10 boiskach

Kat. „dwójki”
W tej kategorii wystartowało 27 zespołów podzielonych na 4 grupy eliminacyjne. Grano 1 seta do 15 pkt. Zespoły, które zajęły 1 i 2 miejsce w grupie awansowały do gier o miejsca 1-8, 3 i 4 zespół awansował do gier o miejsca 9-16, 5,6 i 7 miejsce z grupy do gier 17-28. W drugiej fazie rozgrywek o miejsca 1-16 grano 1 seta do 21 pkt., a o miejsca 17-28 1 seta do 15 pkt.

Do pierwszej ósemki turnieju po grach eliminacyjnych zakwalifikowały się zespoły: UKS Plas Warszawa /1 : Bzura Ozorków, Wifama Łódź, MOS Będzin /1, KS Metro Warszawa /1,  KS Lechia Tomaszów Mazowiecki /2, DMKS Plas Kielce /1, KS Lechia Tomaszów  Mazowiecki /1. Zespoły te podzielono na dwie grupy A i B w których grano „każdy z każdym” według regulaminu Kinder+Sport 2015 /2 sety do 15 pkt, ew. 3 set do 11 pkt./

W tej fazie rozgrywek wszystkie zespoły prezentowały wysoki poziom umiejętności siatkarskich, ale tylko dwa z nich dotarły do meczu finałowego bez porażki w całym turnieju: KS Lechia Tomaszów Mazowiecki /1 i  gospodarze turnieju DMKS Plas Kielce /1. Po zaciętym meczu zwłaszcza w drugim secie lepsza okazała się drużyna KS Lechii Tomaszów Mazowiecki wygrywając 2 : 0 /15:10; 16:14/
MVP turnieju w kategorii „dwójek”  - Marcel Hendzelewski /Lechia Tomaszów Mazowiecki/

WYNIKI KOŃCOWE DWÓJEK
1. KS Lechia Tomaszów Mazowiecki//12. DMKS Plas Kielce /13. UKS Plas Warszawa /14. Bzura Ozorków5. KS Lechia Tomaszów Mazowiecki/26. Wifama Łódź /27. KS Metro Warszawa /18. MOS Będzin /19. KS Metro Warszawa /210. MOS Będzin /211. PSP 11 Kędzierzyn Koźle /112. Czarni Radom /113. UKS Plas Warszawa /214. PSP 11 Kędzierzyn Koźle /215. MOS Wola Warszawa16. KS Lechia Tomaszów Mazowiecki/ 317. Wifama Łódź /118. Ibis Mirzec /219. UKS 22 Kraków /120. Wifama Łódź /321. DMKS Plas Kielce /222. MUKS Jedynka Rawa Mazowiecka/123. Czarni Radom /224. MUKS Jedynka Rawa Mazowiecka/225. Ibis Mirzec /126. Ibis Mirzec /327. UKS 22 Kraków /2

Kat. „trójki”
W kategorii „trójek” wystartowało 18 zespołów podzielonych na 3 grupy. W grupach grano „każdy z każdym” jednego seta do 21 pkt. Mistrz i wice-mistrz każdej grupy awansował do grupy rywalizującej o miejsca 1-6, drugi i trzeci zespół do grupy  grającej o miejsca 7-12, piąte i szóste miejsce dawało prawo gry o miejsca 13-18. W drugim dniu turnieju rozpoczęły się gry o miejsca 1-6, 7-12 /grano systemem „każdy z każdym’ według regulaminu Kinder+Sport 2015 dwa sety do 15 pkt z ew. trzecim do 11/, natomiast o miejsca 13-18 grano jednego seta do 25 pkt./

W grupie o najwyższe lokaty faworyci nie zawiedli chociaż rywalizacja była bardzo zacięta, świadczy o tym fakt, że żaden zespół nie zakończył turnieju bez porażki, a o I miejscu decydował lepszy bilans małych punktów. Miejsca medalowe wywalczyły zespoły, które w mistrzostwach Polski Drzonków 2014 uplasowały się w pierwszej czwórce.

Mistrzami turnieju zostali chłopcy z KS Wifama Łódź (4 miejsce w Kinderze 2014), drugie miejsce zajęli gospodarze DMKS Plas Kielce /1 (brązowy medal w Kinderze 2014), trzecie zajął zespół z Kędzierzyna (srebro w Kinderze 2014)

Kat. „czwórki”
„Czwórki” w I fazie turnieju rywalizowały w 4 grupach 5-cio zespołowych, w których grano mecze „każdy z każdym” /1 set do 21 pkt./. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy uzyskiwały awans do gier o miejsca 1-8, i kontynuowały dalszą rywalizację w dwóch grupach czterozespołowych A i B. Trzeciej, czwartej i piątej drużynie z każdej grupypo I etapie turnieju przypadła rywalizacja o miejsca 9-20 w dwóch grupach sześciozespołowych C i D.

Do ósemki turnieju awansowali wszyscy faworyci: UKS 22 Kraków /mistrz Polski z Drzonkowa 2014/, Bzura ozorków /srebro w Drzonkowie 2014/, MOS Banimex Będzin /brąz w Drzonkowie 2014/, MOS Wola Warszawa /6 miejsce w Drzonkowie 2014/, AKS Resovia Rzeszów /7 miejsce w Drzonkowie 2014/, DMKS Plas Kielce /11 miejsce w Drzonkowie 2014/,MKS Gryf Brzesko/14 miejsce w Drzonkowie 2014/ i UKS 22 Kraków /2.
W rywalizacji o awans do fazy finałowej o zwycięstwie w wielu spotkaniach decydował trzeci set. Żadnej drużynie nie udało się wygrać wszystkich spotkań w turnieju.

Mistrzem Ogólnopolskiego Turnieju Minisiatkówki chłopców o Puchar DMKS Plas Kielce została drużyna UKS 22 Kraków /1, a MVP w tej kategorii wybrano zawodnika z tej drużyny Michała Pierko.