MP JUNIOREK MŁODSZYCH KONSTANTYNÓW ŁÓDZKI 2024 - MEDALE ROZDANE! (VIDEO, GALERIA)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca zdobyła w Konstantynowie Łódzkim złoty medal mistrzostw Polski juniorek młodszych. W finałowym meczu podopieczne trenera Jakuba Kreboka wygrały z UMKS WAN MOS Wola Warszawa 3:1. W małym finale SMS Ostrów Łaskovia Łask pokonała Energa MKS SMS Kalisz 3:1 i stanęły na najniższym stopniu podium. Patronem młodzieżowych mistrzostw Polski jest PKN ORLEN.

Zachęcamy do stosowania w mediach społecznościowych oficjalnego hasztaga: #MPJuniorkaMłodsza

O brązowy medal: Energa MKS SMS Kalisz - SMS Ostrów Łaskovia Łask 1:3 (25:20, 21:25, 21:25, 18:25). MVP: Karolina Kulczyńska

Pierwsza partia spotkania dużo lepiej rozpoczęła się dla zespołu z Kalisza. Serią świetnych zagrywek popisała się Nelly Adamczewska, która wyprowadził drużynę na prowadzenie 14:4. Drużyna z Łasku nie potrafiła w tym początkowym fragmencie gry odnaleźć swojego rytmu gry. Niestety przy tym popełniała wiele prostych błędów. Krótkie przerwy na żądanie trenera zawodniczek SMS Ostrów Łaskovia Łask pozwoliły uspokoić grę. Dzięki dobrej postawie Hanny Puchały w ataku i polu serwisowym, zaczęły odrabiać straty. Udało się im zniwelować różnicę punktową do trzech oczek 17:20. W decydujących fragmentach premierowej odsłony meczu jednak więcej zimnej krwi zachowały kaliszanki 25:20. Seta zakończyła błędem na zagrywce Roksana Wojtasik.

Druga odsłona niedzielnego meczu o brązowy medal była dużo bardziej wyrównana 5:4 i 13:12. W połowie seta swoją przewagę zaczęły budować zawodniczki z Kalisza 15:12. Ręki w polu serwisowym nie zwalniała Liliana Wójcik. Wydało się, że Energa MKS Kalisz kontroluje sytuację na parkiecie. Drużyna z województwa łódzkiego nie miała zamiaru składać broni. Bardzo dobrze serwowała Amelia Ostrowska. Do tego w bloku świetnie spisywała się Lena Duchnowska 22:20. To właśnie wspomniana zawodniczka zdobyła ostatni punkt dla  MS Ostrów Łaskovii blokiem, zatrzymując zagranie Wójcik 25:21.

Początek seta numer trzy był kopią wcześniejszego. Gra po obu stronach siatki była równa 5:4. Kiedy chwilę później po stronie zespołu z Łasku w polu serwisowym zameldowała się Karolina Kulczyńska, drużyna zbudowała kilkupunktową przewagę 15:9. Kaliszanki miały również problemy z przyjęciem serwisów Wojtasik 11:18. SMS Ostrów Łaskovia Łask do końca kontrolowała sytuację na parkiecie, wygrywając pewnie tę część spotkania 25:21. Partię udanym kontratakiem zakończyła Puchała.

Kolejny set to równa gra obu skip do stanu 6:6. Następnie przewagę zaczęły budować młode siatkarki z Łasku 10:6. Drużyna z Wielkopolski miała spore trudności z utrzymaniem dokładnego przyjęcia przy serwisach Kulczyńskiej 6:10. W dalszej części tej partii gra toczyła się pod dyktando zespołu SMS Ostrów Łaskovia Łask. Ostatni punkt na wagę zwycięstwa i brązowego medalu mistrzostw Polski juniorek młodszch asem serwisowym zdobyła Kulczyńska 25:18!

Finał: UMKS MOS Wola Warszawa - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 1:3 (25:19, 20:25, 23:25, 17:25). MVP Zofia Pinderska

Oba zespoły już raz spotkały się w tych mistrzostwach. W meczu fazy grupowej UMKS WAN MOS Wola przegrał z GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska 1:3 (25:23, 21:25, 18:25, 22:25). Początek półfinału zdecydowanie należał do drużyny warszawskiej, która od stanu 4:4 zaczęła powiększać przewagę, która wynosiła już 12:7 oraz 14:9. Rywalki potrafiły zmniejszyć stratę do 19:17, ale nie były w stanie odwrócić losów rywalizacji w tej partii. UMKS WAN MOS Wola wygrał pewnie do 19.

Drugi set był wyrównany. Bardzo często na tablicy widzieliśmy wynik remisowy - 7:7, 13:13, 16:16 czy 20:20. Jedna lub druga drużyna uzyskiwała dwa punkty przewagi, ale przeciwniczki bardzo szybko odrabiały straty. Od remisu 20:20 punkty zdobywały juz tylko siatkarki ze Stężycy. Ich liderką była Zofia Pinderska, która w dwóch setach zdobyła 15 punktów w tym miała po dwa asy i bloki. W zespole warszawskim 12 punktów zapisała na swoje konto Natasza Ornoch. Obie zawodniczki we wcześniejdszych meczach należały do wyrózniających się postaci swoich zespołów.

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca z mocnego uderzenia rozpoczęła trzeciego seta, obecjmując prowadzenie 4:0. Można powiedzieć, że losy partii były w tym momencie już rozstrzygnięte. Warszawianki rozpoczęły pościg, ale ich strata oscylowała w granicach 3-5 punktów - 4:8, 8:12 czy 15:20. W samej końcówce stołeczny zespół zmniejszył przewagę do jednego punktu, ale wygrać nie był w stanie.

Na początku czwartego seta siatkarki ze stolicy prowadziły 7:4. Z czasem jednak to ich rywalki przejęły inicjatywę, wyrónały na 8:8 i zaczęły dyktować warunki gry. Zespół ze Stężycy, który do Konstantynowa Łódzkiego przyjechał bronić srebrnego medalu, grał pewnie powiększając przewagę. Jego liderka Zofia Pinderska zdobyła 30 pkt i zasłużenie otrzymała kolejne wyróżnienie w postaci statuetki MVP.

Wyniki MP juniorek młodszych:
środa, 24 kwietnia
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – Pogoń Proszowice 3:0 (25:21, 25:14, 25:17)
KS AZS AWF Wrocław – UMKS WAN MOS Wola Warszawa 0:3 (19:25, 17:25, 16:25)
Energa MKS SMS Kalisz - #VolleyWrocław 3:1 (25:20, 25:13, 24:26, 28:26)
UKS Lider Konstantynów Łódzki – SMS Ostrów Łaskovia Łask 0:3 (13:25, 17:25, 16:25)

czwartek, 25 kwietnia
Pogoń Proszowice – UMKS WAN MOS Wola Warszawa 0:3 (13:25, 15:25, 11:25)
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – KS AZS AWF Wrocław 2:3 (25:20, 25:16, 22:25, 22:25, 12:25)
#VolleyWrocław – SMS Ostrów Łaskovia Łask 0:3 (17:25, 19:25, 20:20)
Energa MKS SMS Kalisz – UKS Lider Konstantynów Łódzki 3:1 (12:25, 25:18, 25:14, 27:25)

piątek, 26 kwietnia
KS AZS Wrocław – Pogoń Proszowice 3:1 (23:25, 25:16, 25:13, 25:20)
UMKS WAN MOS Wola Warszawa - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 1:3 (25:23, 21:25, 18:25, 22:25)
UKS Lider Konstantynów Łódzki - #VolleyWrocław 3:0 (25:20, 25:14, 25:22)
SMS Ostrów Łaskovia Łask – Energa MKS SMS Kalisz 3:0 (25:22, 25:23, 25:23)

sobota, 27 kwietnia
o 7. miejsce
Pogoń Proszowice – #Volley Wrocław 3:1 (23:25, 27:25, 25:9, 25:21)

o 5. miejsce
KS AZS Wrocław – UKS Lider Konstantynów Łódzki 3:1 (15:25, 25:16, 25:17, 25:16).

półfinały
UMKS WAN MOS Wola Warszawa – Energa MKS SMS Kalisz 3:0 (25:16, 26:24, 25:15)
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – SMS Ostrów Łaskovia Łask 3:0 (25:19, 25:15, 25:19)

niedziela, 28 kwietnia
Mecz o trzecie miejsce
Energa MKS SMS Kalisz - SMS Ostrów Łaskovia Łask 1:3 (25:20, 21:25, 21:25, 18:25)
Finał

Nagrody indywidualne:
MVP turnieju: Wiktoria Szewczyk (GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca)
Najlepsza atakująca: Zofia Pinderska (GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca)
Najlepsza środkowa: Maria Kaczmarzyk (UMKS WAN MOS Wola Warszawa)
Najlepsza rozgrywająca: Martyna Bulzacka (SMS Ostrów Łaskovia Łask)
Najlepsza libero: Nicole Gucwa (Energa MKS SMS Kalisz)
Najlepsza przyjmująca: Natasza Ornoch (UMKS WAN MOS Wola Warszawa)

Źródło: pzps.pl/ KP, fot. Justyna Matjas, Piotr Sumara