PODSUMOWANIE 2023 - REPREZENTACJE MŁODZIEŻOWE

Dwa złote medale zdobyły młodzieżowe reprezentacje Polski na zakończenie 2023 roku. W łotewskim Dyneburgu ekipa dziewcząt, prowadzona przez trenera Marcina Orlika, wygrała mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA), a w gruzińskim Telavi podopieczni Jacka Nawrockiego triumfowali w podobnym czempionacie chłopców. Obie ekipy zapewniły sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy w swoich kategoriach wiekowych.

Podstawowym celem systemu szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej jest taka praca z młodzieżą, żeby w przyszłości jak najwięcej zawodniczek i zawodników dostało się do kadr seniorskich. Oczywiście nie zapominamy o odnoszeniu sukcesów w imprezach międzynarodowych w swoich kategoriach wiekowych – mówi Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej, Krzysztof Felczak.

Krzysztof Felczak dodał, że „w naszych drużynach młodzieżowych jest sporo utalentowanych zawodniczek i zawodników z szansami na grę w przyszłości w pierwszych reprezentacjach.”

Warto podkreślić, że libero ekipy U21 Kuba Hawryluk ma już za sobą debiut w ekipie trenera Nikoli Grbicia. – Kilka zawodniczek i zawodników trafiło do zespołów TAURON Ligi i PlusLigi – podkreślił Krzysztof Felczak.

W mijającym 2023 roku były mistrzostwa Europy U17 dziewcząt i chłopców oraz mistrzostwa świata U19 i U21 kobiet i mężczyzn.

Ekipa dziewcząt była prowadzona przez trenera Krzysztofa Janczaka. Polska zajęła szóste miejsce, przegrywając w grupie minimalnie po 2:3 z Włochami i Chorwacją, późniejszymi złotymi i brązowymi medalistkami. Srebro przypadło Turcji.

Ekipa chłopców przegrała pierwszy mecz w grupie z Hiszpanią 1:3 co automatycznie ustawiło rywalizację o awans do półfinału. W końcowej klasyfikacji podopieczni trenera Artura Łozy zajęli piąte miejsce. Złoty medal zdobyły Włochy, srebrny Bułgaria, a brązowy Hiszpania.

W mistrzostwach świata U19 reprezentacja Polski nie grała. Drużyna o dwa lata starsza uplasowała się w Bahrajnie na piątym miejscu. Zawodnicy z tego rocznika (2003 i młodsi) odnosili wcześniej spektakularne sukcesy. W 2024 roku czeka ich europejski czempionat do 22 lat i z pewnością możemy liczyć na dobry wynik.

Podopieczne trenera Jakuba Głuszaka o medale MŚ U21 walczyły w Meksyku, Reprezentacja poleciała na czempionat bez kilku czołowych zawodniczek. Polska po wygranej z Kubą 3:1 zajęła jedenaste miejsce.

Reprezentacja Polski w MŚ U19 prowadzona przez trenera Waldemara Kawkę zajęła dwunaste miejsce. W walce o ósemkę przegrała z Chorwacją 2:3.

W drugiej połowie lipca dwie reprezentacje Polski do lat 19 brały udział w XVII Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023.  Reprezentacja kobiet prowadzona przez trenera Marcina Orlika zakończyła rywalizację na 8. Miejscu.

Męska reprezentacja prowadzona przez trenera Sebastiana Pawlika poradziła sobie lepiej. W fazie grupowej odniosła jedno zwycięstwo. W ostatnim meczu play off Polacy pokonali Słowenię 3:0 i tym samym powtórzyli wynik sprzed roku, kiedy to Bańskiej Bystrzycy również uplasowali się na piątej pozycji.

Źródło: pzps.pl/ KP, fot. CEV