MP KADETÓW – AKS RZESZÓW MISTRZEM POLSKI!

W dniach 2-6 maja 2018 roku w Nysie odbył się turniej finałowy Mistrzostw Polski Kadetów.

W turnieju finałowym zagrali: AKS Rzeszów, UKS SMS Joker Piła, AZS PWSZ Nysa, RCS Czarni Radom (grupa A), MMKS Maraton - Espadon Świnoujście,  Trefl Gdańsk, Jastrzębski Węgiel, UMKS MOS Wola Warszawa (grupa B). Wartym podkreślenia jest fakt, że wszystkie drużyny biorące udział w finałach realizują projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Szczegółowy terminarz turnieju i wyniki na www.pzps.pl w zakładce MP Kadetek i Kadetów 2018 Wyniki.

AKS Rzeszów – Trefl Gdańsk: miejsce 1. 3:1 (26:24, 23:25, 25:23, 27:25)

Set otwierający wielki finał mistrzostw Polski kadetów w Nysie dowodził, że w walce o złoto będziemy mieli do czynienia z twardą, męska grą. Nieco lepiej zaczęli siatkarze z Gdańska, ale z upływem czasu gra się wyrównała i wynik przez długi czas był remisowy. Na finiszu odskoczyli rzeszowianie, ale gdańszczanie wyrównali (24:24). Ostatnie piłki były szczęśliwe dla AKS-u, który objął prowadzenie w meczu.

W drugiej partii, już na początku „wiatru w żagle” nabrała ekipa z Gdańska. Zespół Mariusza Łobacza konsekwentnie, od startu budował wyraźną przewagę (11:4), a podopieczni Artura Łozy tym razem zachowywali się wyjątkowo pasywnie. Rzeszowianie, w pierwszej kolejności próbowali walczyć z własną niemocą i czynili to coraz skuteczniej (9:12), ale gdańszczanie pilnowali by dystans nie został nadmiernie skrócony. Ta sztuka udawała się do czasu. AKS wyrównał (19:19) i znów zaczęły się emocje godne finału. Trefl na finiszu prowadził 23:21, ale rywale nie spasowali i znów doprowadzili do remisu. Gdańszczanie byli jednak zdeterminowani i nie pozwolili przeciwnikom na zdobycie kolejnych punktów.

Rzeszowianie rozpędzeni po secie trzecim  rozpoczęli obiecująco kolejną odsłonę finału, ale ekipa z Gdańska nie spasowała i po lekkim kryzysie wyszła na prowadzenie przy stanie 7:6. Kolejny długi fragment meczu, to wyrównany bój z obydwu stron. Taki zresztą był obraz w poprzednich partiach. W połowie dystansu trzypunktowe prowadzenie uzyskał zespół z Podkarpacia (14:11).  To jednak nie wystarczało na spokojna grę. Zdeterminowani siatkarze z Wybrzeża cały czas próbowali zniwelować przewagę rywali. Siatkarze AKS-u walczyli jednak z dużą konsekwencją i prowadzili już nawet 18:15. Rywale z Gdańska nie ustępowali i po raz kolejny zbliżyli się na jeden punkt (17:18). W tym w drużynie Trefla momencie górę wzięły emocje. Kilka prostych błędów dało ekipie z Rzeszowa wysokie prowadzenie (21:17). Nerwowość wkradła się również w poczynania graczy AKS-u i przewaga stopniała znów do jednego oczka (21:20), a dalej zrobił się remis 22:22. W tej wojnie na emocje lepiej poradzili sobie gracze z Rzeszowa, którzy zwyciężyli do 25.

Jastrzębski Węgiel – UKS SMS Joker Piła: o miejsce 3. 3:0 (25:10, 25:19, 27:25), MVP Krystian Walczak

W pierwszym secie małego finału zespół Jastrzębskiego Węgla posiadający ogromna przewagę fizyczną nad Jokerem Piła urządził sobie „ostrzał” rywali zagrywką i atakiem. Pilanie kompletnie sobie z tą ofensywą rywali nie radzili i przegrali bardzo wysoko.

W drugim secie mocno podrażnieni gracze z Piły pokazali, że mimo mniej imponujących warunków fizycznych posiadają inne atuty. Zdecydowanie poprawili grę obronną, sprytnie atakowali i mocno ostudzili apetyty przeciwników na łatwą wygraną. Przez dłuższy czas drużyna Jarosława Kubiaka nie mogła odnaleźć rytmu z poprzedniej partii. Kiedy wreszcie jastrzębianie uruchomili swą najpoważniejszą broń: zagrywkę i blok, zawodnicy z Tomasza Aszemberga stracili impet i prowadzenie, które utrzymali do końca seta siatkarze z Jastrzębia.

W trzeciej partii siatkarze Jokera Piła starali się utrudnić grę Jastrzębskiemu Węglowi, ale ekipa z Górnego Śląska przez długi czas kontrolowała przebieg rywalizacji utrzymując niewielką przewagę. Na finiszu siatkarze z Piły doprowadzili do wyrównania (24:24) i mimo heroicznych wysiłków nie zdołali przedłużyć małego finału. Jastrzębski Węgiel wygrał do 25. i zdobył miejsce na najniższym stopniu podium mistrzostw Polski kadetów.