MP JUNIORÓW – DĘBICA 2019: DZIEŃ DRUGI

• Publikacja posiada podłączone pliki PDF
  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

Czwartek to drugi dzień mistrzostw Polski juniorów, które rozgrywane są w Dębicy. W grupie A drugie zwycięstwo odniósł Jastrzębski Węgiel i AZS 2020 Częstochowa. W grupie B natomiast drugą wygraną na swoim koncie zapisał Trefl Gdańsk. Z kolei w derbach Mazowsza lepsza okazała się drużyna UMKS MOS Wola Warszawa. Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.

Grupa A: AZS UWM Olsztyn - Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 19:25, 25:20, 13:25, 11:15), MVP: Krystian Walczak
W czwartek AZS UWM Olsztyn i Jastrzębski Węgiel jako pierwsze rozegrały swój mecz. Olsztynianie walczyli o być albo nie być w tym turnieju, bowiem podczas pierwszego dnia przegrali z AZS 2020 Częstochowa 1:3. Pierwsza partia spotkania była rozgrywana od początku do końca pod kontrolą podopiecznych Macieja Dobrowolskiego. Już na początku partii wypracowali sobie niewielką przewagę i utrzymali ją do końca. Druga odsłona meczu miała zgoła odmienny przebieg. To jastrzębianie dyktowali warunki gry. Drużynie z Olsztyna nie można było odmówić walki, ale ostatnie słowo należało młodych siatkarzy z Jastrzębia 25:19. W ostatniej akcji tego seta Michał Kozłowski zaserwował piłkę w połowę siatki. Początek trzeciej partii to popisowa wręcz gra na zagrywce Michała Żywalewskiego, dzięki któremu AZS UWM objął prowadzenie 5:1. Jastrzębianie robili, co w ich mocy, aby nawiązać walkę z rywalem. Jednak olsztynianie nie zwalniali tempa i wygrali pewnie 25:20. Bardzo dobre spotkanie rozgrywał Dawid Sokołowski. Podopieczni Jarosława Kubiaka podrażnieni porażką w kolejnym secie zaprezentowali świetny poziom sportowy. Serią świetnych zagrywek popisał się Wojciech Szwed. Olsztynianie natomiast popełniali wiele prostych, wręcz niewymuszonych błędów. Tie-break znacznie lepiej ułożył się dal Jastrzębskiego Węgla, który przed zamianą stron wypracował sobie dwa oczka przewagi, a potem jeszcze powiększył swoją przewagę, wygrywając ostatecznie 15:11.

Grupa A: AZS 2020 Częstochowa – EKS Skra Bełchatów 3:1 (25:18, 15:25, 25:17, 25:14), MVP: Michał Nowakowski
W drugim meczu grupy A po przeciwnych stronach siatki stanął AZS 2020 Częstochowa i EKS Skra Bełchatów. Częstochowianie przystąpili do spotkania w dobrych humorach, bowiem w środę wygrali spotkanie przeciwko olsztynianom 3:1. Bełchatowianie byli w gorszej sytuacji, bowiem przegrali mecz z Jastrzębskim Węglem i utrudnili sobie drogę do obrony tytułu mistrza Polski, wywalczonego przed rokiem w Kętrzynie. Pierwszy set rozgrywany był pod kontrolą AZS-u Częstochowa. Bezapelacyjnym liderem zarówno w ataku oraz polu serwisowym był Remigiusz Kapica. To właśnie on poprawadził zespół do zwycięstwa w pierwszym secie 25:18. Podopieczni Radosława Kolanka podrażnieni porażką, kolejną partię rozpoczęli od naprawdę bardzo dobrej, a przede wszystkim skutecznej gry pozbawionej błędów. Pewnie wygrali tego seta 25:15. Podopieczni Wojciecha Pudo nie złożyli broni i w kolejnym secie bardzo szybko narzucili przeciwnikom swój rytm gry, wygrywając 25:17. Zespół z Częstochowy poszedł za ciosem i w kolejnym secie nie dał sobie wyrwać z rąk wygranej. Bardzo szybko wypracował kilkupunktową przewagę 17:8 i utrzymał ją do końca, wygrywając pewnie 25:14.

Grupa B: Trefl Gdańsk – AKS V LO Rzeszów 3:2 (24:26, 20:25, 25:18, 25:20, 18:16), MVP: Kacper Wnuk
Sesję popołduniowych spotkań w grupie B rozpoczął pojedynek pomiędzy Treflem Gdańsk i AKS V LO Rzeszów. Do połowy seta gra układa się po myśli gdańszczan. Rzeszowianie, którzy byli wspierani głośnym dopingiem swoich kibiców zacięcie walczyli. Ta walka bardzo im się opłaciła, bowiem doprowadzili do zaciętej końcówki, którą ostatecznie rozstrzygnęli na swoją stronę 26:24. Drugi set to była bardzo zacięta walka. Podopieczni Jerzego Wietechy najpierw wypracowywali dwa oczka przewagi, a chwilę później Trefl doprowadzał do wyrównania. Ostatecznie w końcówce więcej zimnej krwi zachowali siatkarze AKS V LO Rzeszów, którzy zwyciężyli 25:20 i objęli prowadzenie w meczu 2:0. Podopieczni Adama Miotka nie mieli zamiaru tanio sprzedać skóry w tym meczu. Po wznowieniu gry wyszli na parkiet z nową energią. Co ważne poprawili swoją skuteczność w pierwszej akcji, dołożyli szczelny blok oraz wzmocnili zagrywkę. Dzięki temu pewnie wygrali trzecią partię 25:20. Trefl Gdańsk poszedł za ciosem i w kolejnym secie dość szybko narzucił przeciwnikom swój rytm gry. Zespołowi AKS V LO Rzeszów nie można było odmówić walki, ale ostatnie słowo należało do ekipy z Trójmiasta 25:20. Tie-break to była prawdziwa gra nerwów. Kibice nie mogli narzekać na brak emocji. Przed zmianą stron na dwupunktowe prowadzenie wyszli gdańszczanie 8:6. Po krótkiej przerwie rzeszowianie doprowadzili do remisu 8:8. Końcówka piątej partiim była niezwykle emocjonująca i zacięta. Szala zwycięstwa przechylała się to na stronę Trefla, a chwilę później AKS-u. Ostatecznie nie zwycięstwa cieszyli się siatkarze z Gdańska 18:16.

Grupa B: UMKS MOS Wola Warszawa – KS Metro Warszawa 3:1 (23:25, 25:22, 25:20, 25:18), MVP: Wojciech Wachowicz
Drugi dzień zmagań mistrzostw Polski juniorów zakończyły derby Mazowsza. Po dwóch stronach siatki stanął zespół UMKS MOS Wola Warszawa i KS Metro Warszawa. Pierwszy set lepiej układał się dla Metra. Wydawało się, że podopieczni Jacka Jankowskiego spokojnie dograją tę partię do końca. Nic bardziej mylnego. Siatkarze UMKS MOS Wola zniwelowali stratę do jednego oczka. Ostatecznie więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy Metra, którzy zwyciężyli 25:23. Podopieczni Konrada Copa poszli za ciosem i w kolejnym secie już na początku wypracowali sobie kilka oczek przewagi. Młodym zawodnikom Metra Warszawa nie można było odmówić walki, ale w końcówce lepsi okazali się siatkarze UMKS MOS Wola 25:20. W czwartej odsłonie meczu do stanu 13:13 gra była równa. Następnie MOS Wola dzięki lepszej skuteczniej w kontrataku odskoczył na cztery oczka 17:14. Do tego dołożyli dobrą grę blokiem i zwyciężyli w ostatniej partii 25:18.

Transmisja całego turnieju na stronie:

Szczegóły dotyczące statystyk i protokoły meczów znaleźć można na stronie VIS Polska:

Podczas turnieju o mistrzostwo Polski juniorów, podobnie jak w ubiegłym roku, wybrani zostaną laureaci programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”. Red Bull i Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydowały się stworzyć specjalny program wspierający najbardziej utalentowanych siatkarskich juniorów w kraju. Podczas zawodów wyłoniona zostanie grupa wybijających się zawodników na każdej z pozycji na boisku.

Przez kolejne miesiące zawodnicy ci, dzięki wsparciu Red Bulla, zostaną otoczeni dodatkową opieką, w tym głównie testami i badaniami medycznymi (wydolność, mobilność, psychomotoryka). Na ich podstawie otrzymają szczegółową analizę własnych parametrów fizjologicznych i mentalnych, w oparciu o którą zawodnik, wspólnie ze sztabem szkoleniowym PZPS, może określić wytyczne do osobistych obszarów rozwoju.

Wdrożenie tych planów, zarówno na letnich zgrupowaniach kadry, jak i w późniejszym okresie przez zawodnika, ma szansę pomóc w intensywniejszym „rozwijaniu skrzydeł” młodych polskich siatkarzy i siatkarek, którzy będą stanowić trzon juniorskich reprezentacji kraju. Dzięki temu Red Bull pomoże siatkarskiej młodzieży „rozwinąć skrzydła” i lepiej wejść w profesjonalny świat sportu.

W minionym roku podczas mistrzostw Polski juniorów w Kętrzynie w gronie wyróżnionych zawodników znalazł się: Sebastian Adamczyk, Bartosz Firszt, Wiktor Nowak, Patryk Praca, Mikołaj Sawicki oraz Mateusz Witek.

Program i wyniki Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019
10 kwietnia (środa)
AZS 2020 Częstochowa – AZS UWM Olsztyn 3:1 (25:18, 22:25, 25:17, 29:27), MVP: Remigiusz Kapica
EKS Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 2:3 (27:25, 25:19, 21:25, 15:25, 11:15), MVP: Wojciech Szwed
UMKS MOS Wola Warszawa – Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 26:28, 22:25), MVP: Jakub Czerwiński
KS Metro Warszawa – AKS V LO Rzeszów 3:1 (20:25, 25:23, 25:21, 25:22), MVP: Mateusz Cackowski

11 kwietnia (czwartek)
AZS UWM Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 19:25, 25:20, 13:25, 11:15), MVP: Krystian Walczak

12.30 Finał
14.30 Ceremonia dekoracji drużyn oraz zakończenia Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019

Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl/KATARZYNA PORĘBSKA, FOT. ADRIAN SAWKO