MP JUNIOREK MŁODSZYCH - KĘTRZYN: DZIEŃ 3 I 4

W Kętrzynie rozgrywany jest finałowy turniej mistrzostw Polski turniej juniorek młodszych. Osiem drużyn od środy rywalizuje o medale. Sponsorem turnieju i mecenasem młodzieżowej siatkówki jest PKN ORLEN.

W piątek zakończyły się rozgrywki w grupach. Emocji było bardzo dużo, a do półfinałów awansowały MKS SMS Kalisz, ENEA Energetyk Poznań (oba z kompletem wygranych), a z drugich miejsc GKS Wieżyca 2011 Stężyca i Stal Śrubiarnia Żywiec. Cztery pozostałe drużyny zagrają w sobotę o miejsca 5. i 7.

Tutaj dotychczasowe wyniki mistrzostw Polski w Kętrzynie.

Transmisja live:

Sobota

Mecz o 7. miejsce:

#Volley Wrocław - MKS Dwójka Zawiercie 0:3 (24:26, 22:25, 20:25), MVP: Zofia Brzoza

Siódme miejsce w mistrzostwach Polski zajęła Dwójka Zawiercie, która pokonała #Volley Wrocław. Choć grały dwie teoretycznie najsłabsze zespoły w turnieju, mecz był naprawdę interesujący. We wszystkich setach prowadziły zawiercianki, ale nawet siedmiopunktowa przewaga nie była bezpieczną. Tak było w trzeciej partii, gdy z 20:13 zrobiło się 20:20. Bardzo dobrze grała Zofia Brzoza, przyjmująca Dwójki, która wróciła do zespołu po kontuzji kciuka i została wybrana na najlepszą zawodniczkę.

Mecz o 5. miejsce

Pałac Bydgoszcz - LTS Legionovia Legionowo 3:1 (25:20, 25:17, 25:27, 25:20), MVP: Ewelina Franz

Spotkanie o piąte miejsce zaczęło się od wyraźnej dominacji Pałacu, który bez większych problemów wygrał dwa sety. W trzecim prowadził 20:17, a wtedy serwować zaczęła Aleksandra Walczak. Robiła to tak dobrze, że rywalki nie potrafiły wyprowadzić skutecznego ataku. Doszło do emocjonującej końcówki, w której lepsza była Legionovia i mecz się przedłużył. W czwartej partii było podobnie jak w początkowych: Pałac odskakiwał na kilka punktów, jednak pojawiały się kłopoty z przyjęciu i przewaga się zmniejszała. Bydgoszczanki zdołały się poderwać, powiększyć prowadzenie po atakach Eweliny Franz i cieszyć się z piątej lokaty w mistrzostwach Polski.

Półfinały

MKS SMS Kalisz - GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:1 (20:25, 25:22, 25:16, 25:12), MVP: Patrycja Łagida

Pierwszy półfinał zaczął się może nie sensacyjnie, ale zaskakująco, bo od zwycięstwa GKS-u Wieżyca, który faworytem nie był. MKS SMS stracił drugiego seta w finałowym turnieju w Kętrzynie. Zasłużenie, bo rywalki były wtedy lepsze. Znakomicie spisywała się Maja Malinowska, kończąca ataki mimo podwójnego bloku. Oba zespoły świetnie broniły, choć w ofensywie zawodniczki nie wstrzymywały ręki. GKS Wieżyca na dłuższym dystansie nie zdołał dotrzymać kroku zespołowi z Kalisza, który grał coraz lepiej. Świetną zmianę dała Patrycja Łagida, w tym spotkaniu rezerwowa atakującą, a w reprezentacji Polski - przyjmująca. Teraz wraca po długim leczeniu kontuzji. Klara Kempfi znalazła liderkę w ataku, a dodatkowo Łagida bardzo dobrze serwowała. Trzeci i czwarty set zaczynał się od wysokiego prowadzenia MKS-u, a wtedy gra się łatwiej. Emocji już praktycznie nie było, kaliszanki dominowały bardzo wyraźnie i zasłużenie awansowały do finału.

Stal Śrubiarnia Żywiec - ENEA Energetyk Poznań 1:3 (20:25, 18:25, 26:24, 21:25), MVP: Kinga Ziółkowska

Drugi półfinał zaczął się dramatycznie, ponieważ kontuzji doznała Julia Urbaniak. Atakująca Energetyka przy wyniku 17:14 skręciła staw skokowy i została zniesiona z boiska. Jej koleżanki nie załamały się i powiększyły przewagę do sześciu punktów (21:15), a później objęły prowadzenie w meczu. Drugi set był bez historii. Obie drużyny grały bardzo dobrze w obronie, dlatego oglądaliśmy wiele długich wymian. Więcej argumentów w ofensywie miał Energetyk i to on był lepszy, a wyróżniały się przyjmujące: Karolina Nadera i Maja Michalak. Gdy wydawało się, że zespół z Poznania bez kłopotów wywalczy awans do finału, ambitne siatkarki z Żywca zaczęły pogoń. W trzecim secie odrabiały mozolnie straty, by doprowadzić do remisu 22:22. Następnie obroniły setbola (24:24) i zdobyły dwa kolejne punkty, doprowadzając do czwartej partii. Zaczęły ją od prowadzenia 6:2, lecz nie potrafiły utrzymać. Walczyły niesamowicie, jednak Energetyk był skuteczniejszy i to on zagra o mistrzostwo Polski z MKS-em SMS Kalisz.

Transmisja:

Za nami już dwa dni rywalizacji. W piątek poznamy półfinalistów i drużyny, które zagrają o piąte i siódme miejsce.

Oto wyniki dotychczasowych spotkań:

Grupa A: MKS SMS Kalisz - #Volley Wrocław 3:0 (25:20, 25:22, 25:22), TS Stal Śrubiarnia Żywiec - KS Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:15, 25:21, 29:25, 25:21), Volley Wrocław - KS Pałac Bydgoszcz 1:3 (25:18, 9:25, 11:25, 21:25), MKS SMS Kalisz - TS Stal Śrubiarnia Żywiec 3:0  (25:20, 25:21, 36:34)

Grupa B: ENEA Energetyk Poznań - GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:0 (28:26, 25:23, 25:16), LTS Legionovia Legionowo - MKS Dwójka Zawiercie 3:0 (25:17, 25:23, 25:13), GKS Wieżyca 2011 Stężyca - MKS Dwójka Zawiercie 3:0 (25:9, 25:20, 26:24), ENEA Energetyk Poznań - LTS Legionovia Legionowo 3:2 (17:25, 23:25, 25:23, 26:24, 15:9)

Program mistrzostw Polski

Piątek

TS Stal Śrubiarnia Żywiec - #Volley Wrocław 3:1 (25:23, 19:25, 25:17, 26:24), MVP: Zuzanna Waja

Mecz był bardzo wyrównany, a siatkarki z Wrocławia zmarnowały wielką szansę na doprowadzenie do tie-breaka. W czwartym secie prowadziły bowiem 24:21, jednak straciły pięć punktów. Oba zespoły bardzo dobrze serwowały, zdobywając seriami punkty (rekordzistką była Kornelia Bul ze Śrubiarni). Wiele było ataków ze środka, długich wymian, a naprawdę niewiele prostych błędów. Volley zajął ostatnie miejsce w grupie A i w sobotę rano zagra o siódmą pozycję w mistrzostwach.

KS Pałac Bydgoszcz - MKS SMS Kalisz 1:4 (25:22, 19:25, 24:26, 18:25), MVP: Zofia Sobanty

MKS SMS przed rozpoczęciem spotkania był pewien awansu do półfinału, a Pałacowi potrzebne było zwycięstwo, żeby też znaleźć się w najlepszej czwórce turnieju. Bydgoszczanki grały bardzo ambitnie z faworytem. Wygrały pierwszego seta, a w trzecim prowadziły 19:13. Nie poradziły sobie jednak z serwami Zuzanny Bury (18:20), a w końcówce zdenerwowane popsuły trzy zagrywki i zmarnowały wielką szansę. W czwartej partii dominowały już kaliszanki, które zakończyły fazę grupową na pierwszym miejscu. Do półfinału awansowała też Stal Śrubiarnia Żywiec.

LTS Legionovia Legionowo - GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:0 (20:25, 15:25, 19:25), MVP: Maja Malinowska

To spotkanie miało wyłonić drugiego półfinalistę z grupy B, bo po dwóch dniach miejsce w czwórce miał już zapewniony Energetyk Poznań. Legionovia i GKS Wieżyca wcześniej pokonały Dwójkę Zawiercie i teraz czekała je rywalizacja o wszystko. Od początku lepsze były siatkarki ze Stężycy. Znakomicie spisywały się Martyna Podlaska i Maja Malinowska, a Antonina Dumanowska i Aleksandra Liedke posyłały na drugą stronę trudne zagrywki. Niewielkie kłopoty zwyciężczynie miały tylko w połowie trzeciego seta, (13:12), jednak szybko powiększyły przewagę i pewnie wygrały, zapewniając sobie możliwość gry o medale.

MKS Dwójka Zawiercie - ENEA Energetyk Poznań  (25:27, 23:25, 16:25), MVP: Rozalia Chmielewska

MKS Dwójka straciła już szanse na grę w półfinale, jednak w razie zwycięstwa 3:0 lub 3:1 mogła zepchnąć Energetyka na drugie miejsce w tabeli. Zawiercianki grały bardzo ambitnie, świetnie broniły, a w ataku skuteczna była Sandra Galas. Nie potrafiły jednak postawić kropki na i, dlatego przegrały dwa pierwsze sety minimalną różnicą. Drugiego po pasjonującej pogoni (z 21:24). Gdy tylko trener Energetyka próbował zmian w szóstce, jego drużyna była w opałach. Nawet w trzeciej partii, kiedy przewaga poznanianek była wyraźna, każdy punkt musiały wręcz wyszarpać.

ŹRÓDŁO: PZPS.PL/ JAROSŁAW BIŃCZYK, FOT. PIOTR SUMARA, JUSTYNA MATJAS