Witold Jagła: najważniejszy jest zespół

Na początku kwietnia w Kętrzynie Energa Gedania Gdańsk zdobyła złoty medal mistrzostw Polski juniorek. To trzecie złoto z rzędu podopiecznych trenera Witolda Jagły. Od środy szkoleniowiec broni mistrzowskiego tytułu również z kadetkami.

Po pierwsze gratuluje kolejnego złotego medalu. Trzy tytuły mistrzowskie z rzędu to jest ogromny wyczyn. Jaki jest sposób na sukces?

Ogólnie znany – współpracujący ze sobą, kompetentny zespół trenerski, który potrafi dobrze przygotować zawodniczki zarówno pod względem techniczno – taktycznym, jak i motorycznym. Paweł Kramek, Maria Mróz i ja jesteśmy zatrudnieni w Gimnazjum nr 16 w Gdańsku gdzie w ramach Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego pracujemy z klasami sportowymi, jak również prowadzimy szkolenie z zakresu minisiatkówki („Akademia Siatkówki”). Gedania  stwarza możliwości sprawdzania nabywanych w szkole umiejętności w rozgrywkach klubowych, co jest znakomitym uzupełnieniem programu SOS. Po ukończeniu gimnazjum dziewczyny mogą kontynuować naukę w sportowym Liceum Ogólnokształcącym nr XXI, (w którym jest jednocześnie Siatkarski Ośrodek Szkolny) lub skorzystać z szerokiej oferty innych liceów gdańskich oraz trenować w Gedanii - najlepszym w ostatnich latach w Polsce Klubie szkolącym młodzież.

W tym roku mówiło się, że głównym faworytem do złota był zespół Pałacu Bydgoszcz a okazało się, że nie mieliście dużych problemów żeby ograć rywala w półfinale.

Droga do półfinału, a w szczególności mecze z MOS-em Wola W-wa (2:3) i z Mysłowicami (3:2) przygotowały nasz zespół do walki i w meczu z „Pałacem” byliśmy gotowi do gry w 100 procentach. Jeżeli chodzi o Pałac to dość łatwe zwycięstwa w meczach eliminacyjnych chyba trochę uśpiły bydgoskie siatkarki i ten moment w turnieju udało nam się wykorzystać.

W finale zmierzyliście się ze wzmocnionym zespołem z Warszawy. Przed meczem eksperci mówili, że o wygranej zadecyduje czy „odpali” Smarzek czy Damaske. Jednak Gedania zagrała zespołowo i to chyba było kluczem do zwycięstwa?

Tak zagraliśmy zespołowo, ale też zaskoczyliśmy przeciwniczki atakiem z obiegnięcia, który wykonywany był często zarówno przez zawodniczki środkowe jak i atakującą. Ponieważ polskie zespoły młodzieżowe rzadko go stosują to mają problem zarówno z odpowiednim ustawieniem bloku jak i obrony.

W tym roku będzie Pan bronił również złota w kadetkach. Jakie prognozy przed turniejem?

Nasz zespół kadetek składa się z dziewcząt, które od niedawna grają razem, ale są bardzo ambitne i z przyjemnością obserwuję ich postępy. Udział w finale MP to dla większości zawodniczek nowe doświadczenie, (chociaż cztery z nich to wicemistrzynie Polski młodziczek i zwyciężczynie II edycji Orlik Vollemanii) i z tego powodu na pewno do faworytów nie należymy.

Pracuje Pan również w programie SOS. Jak się Panu podoba sama idea i w jaki sposób program pomaga w szkoleniu młodzieży?

W programie SOS. pracuję już drugi rok. W zeszłym roku prowadziłem zajęcia z III klasą gimnazjalną, w tym rozpocząłem szkolenie pierwszej. Widzę bardzo duże różnice w sposobie swojej własnej pracy spowodowane uczestnictwem w programie SOS. i oceniam to bardzo pozytywnie. Zajęcia są bardziej atrakcyjne dla dziewcząt, dają lepsze efekty w przyswajaniu techniki i taktyki gry i znacząco zabezpieczają przed kontuzjami związanymi z uprawianiem sportu.

Czy w programie SOS. ma Pan te same zawodniczki co w klubie?

Tak, ponieważ staramy się najbardziej uzdolnione dziewczęta ze szkół podstawowych pozyskać wcześniej na etapie minisiatkówki a następnie przekonać je do pobierania nauki w klasach siatkarskich SOS. 16 GIM i gry w barwach Gedanii. Zebranie dziewcząt w jednej drużynie daje trenerowi możliwość obserwacji postępów zawodniczek i modyfikowania treningu.

Co jest dla Pana najważniejszym elementem szkolenia? Na co Pan zwraca na treningach największą uwagę?

Najważniejszym elementem szkolenia jest zespół. Na treningach zarówno z grupami minisiatkówki jak i w treningach z juniorkami staram się pomagać dziewczynom w doskonaleniu techniki gry.

rozmawiała Karolina Szewczyk 

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice