Szefowie PZPS i S.O.S. na Rozpoczęciu Roku Szkolnego 2017/2018 w PG nr 1 w Kraśniku

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

W tym roku mija 7 lat od otwarcia hali sportowej im. Arkadiusza Gołasia oraz 5 lat od przystąpienia Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku do Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Rocznice tych wydarzeń były między innymi okazją, by tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego we wspomnianej placówce połączyć z inauguracją kolejnego roku działalności SOS-ów. Była podczas tej uroczystości więc mowa przede wszystkim o siatkarskim szkoleniu, ale nie udało się też uciec od tematu reformy edukacji, która w największym stopniu dotknie właśnie gimnazja.

- Siatkarskie Ośrodki Szkolne to świetny pomysł na tworzenie zrębów zawodowej piłki siatkowej. W Polsce sprawdziły się. Nie myślę o nieudanych Mistrzostwa Europy, były wielkie oczekiwania, ale w lipcu zdobyliśmy Mistrzostwo Świata w piłce siatkowej juniorów. I to jest nasza przyszłość, i to jest efekt Szkolnych Ośrodków Siatkarskich – podkreślał podczas dzisiejszej uroczystości wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski.

Burmistrz Mirosław Włodarczyk zwrócił z kolei uwagę, że kraśnickie Publiczne Gimnazjum nr 1 jest doskonałym przykładem tego, jak należy łączyć te elementy, które powinny się składać na edukację, czyli naukę, sport i wychowanie patriotyczne. Nawiązał przy tym do działających przed wojną Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”, które propagowały sport i zdrowy styl życia, ale przy tym dużą wagę poświęcały rozwijaniu świadomości narodowej oraz postaw obywatelskich.

- Życzę wam żebyście potrafili sobie stawiać wysoko poprzeczkę, wysokie cele, i potrafili je osiągnąć – zachęcał młodzież burmistrz Włodarczyk.

O tym, że sport jest ważnym elementem wszechstronnej edukacji i wychowania mówił także Waldemar Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

- Cieszę się bardzo, że SOS w tej szkole funkcjonuje, bo uprawianie sportu powoduje, że lepiej też wchodzi wiedza z historii, matematyki, fizyki. Wierzcie, że to jest bardzo ważne w życiu, bo nielicznym udaje się osiągnąć wyniki mistrzowskie. Większość musi robić coś innego, ale na pewno siatkówka zostanie w waszych sercach do końca życia – przekonywał prezes Kasprzyk.

Do słów ministra Stawiarskiego o roli jaką już ogrywają Siatkarskie Ośrodki Szkolne nawiązał z kolei były trener reprezentacji Polski, obecnie szef tego projektu.

- 9 chłopaków którzy byli w naszych gimnazjach zostało mistrzami świata. Większość z nich to są chłopcy z małych miejscowości. Macie więc naprawdę przykład do którego trzeba dążyć. Życzę wam z całego serca żebyście w przyszłości również odnosili takie sukcesy jak wasi trochę starsi koledzy – mówił do gimnazjalistów Waldemar Wspaniały.

Po oficjalnej części uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w Publicznym Gimnazjum nr 1 i Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych jej uczestnicy obejrzeli film o kraśnickim SOS-ie, a także zobaczyli pokaz gimnastyczny w wykonaniu gimnazjalistek oraz trening młodych siatkarzy.

Na co dzień zawodnicy kraśnickiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego doskonalą swoje umiejętności pod okiem trenerów: Mieczysława Biernackiego, Michała Wojcieszkiewicza.

(Treść artykułu oraz zdjęcia wykonane przez redaktora Kraśnik24 - Pawła Bielenia).

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice