Śląskie SOS.-y w Chinach

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć


13 maja 2014 r. Kadra Województwa śląskiego Siatkarskich Ośrodków Szkolnych wyjechała do Chin. Plan pobytu zakładał udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Siatkowej odbywającym sięw Shenyang. Miejscowości położonej ok 700 km na północny -wschód od Pekinu.

Wyjazd ten był konsekwencją nawiązanej przed trzema laty współpracy z trenerami piłki siatkowej z Chin. Jednak dotychczas to nasi koledzy z Azji brali udział w Turniejach organizowanych przez Siatkarski Ośrodek Szkolny w Będzinie. Właśnie we wrześniu ubiegłego roku, podczas turnieju w Będzinie, zostaliśmy oficjalnie zaproszeni do udziału w Międzynarodowym Turnieju w Shenyang. W trakcie spotkania z rodzicami trener drużyny naszych gości wyraził chęć zorganizowania Turnieju z naszym udziałem.

Zaznaczył, iż pomoże nam w organizacji wyjazdu oraz pobytu na miejscu. Przedstawił warunki, również finansowe, jakim musieli sprostać wszyscy uczestnicy wyjazdu ( zawodnicy i trenerzy ). Po zorganizowaniu grupy, w listopadzie zakupiliśmy bilety lotnicze do Pekinu i złożyliśmy wnioski wizowe. Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych mogliśmy zacząć przygotowywać się do wyjazdu. Przeprowadziliśmy  kilka treningów w Częstochowie i Będzinie oraz rozegraliśmy grę kontrolną. Wyposażeni w stroje sportowe z logotypem SOS, który jak się później okazało wzbudzał duże zainteresowanie, wyruszyliśmy do Chin.

Na miejsce dotarliśmy 14 maja w godzinach popołudniowych. Po 26 godzinach podróży zostaliśmy zakwaterowani w hotelu w dzielnicy Heping. Tego samego dnia mieliśmy możliwość zapoznania się z obiektem w którym odbył się turniej.

Szkoła Sportowa w Shenyang liczy 8000 uczniów !!! Na terenie szkoły, poza budynkiem administracyjnym oraz budynkami dydaktycznymi znajdują się internaty, 5 piętrowa stołówka oraz olbrzymi kompleks sportowy ( boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, hala sportowa, czy place zabaw). Oczywiście, w każdym „wolnym” miejscu ustawione są stoły do tenisa stołowego.

Wszyscy uczniowie chodzą ubrani w dresy sportowe ( każda klasa w innym kolorze). W szkole ( i nie tylko) panuje nieprawdopodobna wręcz dyscyplina. Uczniowie na zbiórkach bez względu na wiek ustawiają się w parach, lub też tworzą dwu – szeregi.
W godz. od 12 do13 tej w szkole jest przerwa od zajęć lekcyjnych, którą uczniowie muszą wykorzystać na sen… siedząc w ławkach szkolnych.



15 maja przed Turniejem zagraliśmy sparing z reprezentacją prowincji Liaoning ( zawodnicy w wieku 20-21 lat), której stolicą jest wspomniane Shenyang. Zwłaszcza pierwsze dwa sety, z uwagi na długą podróż oraz „przesunięcie w czasie”, były bardzo trudne. Nasi zawodnicy nie potrafili złapać właściwego rytmu gry. Popełnialiśmy dużo własnych, prostych błędów. Jednak od trzeciego seta nasza gra znaczenie się poprawiła i prowadziliśmy wyrównaną walkę z dużo starszymi siatkarzami z Chin. Zdecydowanie poprawiliśmy zagrywkę oraz skuteczność w ataku. Wygrywając w trzecim secie postawiliśmy wysoko poprzeczkę i zmusiliśmy rywali do sporego wysiłku. Również spokojny jak dotąd trener reprezentacji prowincji wyraźnie pokazywał swoje niezadowolenie z przebiegu meczu. Niestety w końcówce 4 seta przypomnieliśmy sobie o błędach z początku meczu i przegraliśmy mecz 1:3 (16-25,18-25,25-22,23-25).

Jak się później okazało, ten sparing był nam bardzo potrzebny.Wszystkie zespoły w Turnieju były od nas starsze. Zawodnicy (18 lat) byli uczniami chińskich szkół średnich. Mecz sparingowy pozwolił nam w sposób właściwy rozpocząć rywalizację z naszymi przeciwnikami. Hala, boisko czy tez piłki ( Mikasa) stały się nam znacznie „bliższe”. W turnieju wzięło udział 5 zespołów. Mecze rozgrywane były do 3 wygranych setów.

Siatkarze Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podczas turnieju  rozegrali naprawdę dobre mecze, prezentując ciekawą siatkówkę zarówno w ataku jak i obronie. Mimo dużej różnicy wieku, nie ustępowaliśmy pod względem przygotowania technicznego naszym kolegom z Chin, wręcz w niektórych aspektach prezentując się znaczenie lepiej. Dużo lepiej zagrywaliśmy oraz broniliśmy. Nasza skuteczność w ataku,  zwłaszcza po negatywnym przyjęciu była dużo wyższa.

Wyniki naszych meczów przedstawiają się następująco:
1. Silesia SOS. – Haerbin        3:1 (18-25,25-22,25-17,25-18)
2. Silesia SOS. – Xiang YU        3:1 (26-24,25-13,16-25,25-21)
3. Silesia SOS. – Fushun        3:0 (25-22,25-21,25-19)
4. Silesia SOS. – Shenyang        1:3 (19-25,23-25,25-22,21-25)

Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce-    reprezentacja woj. śląskiego SOS. ( Silesia Volleyball Team – tak nas nazwano )
2 miejsce-    SHEN YANG  - Szkoła Sportowa
3 miejsce-    HAERBIN    
4 miejsce-    XIANG YU     
5 miejsce-     FUSHUN           

Grę naszych przeciwników można scharakteryzować w kilku zdaniach:
Siatkówka młodzieżowa naszych kolegów z Chin oparta jest głównie na grze przez środek z wykorzystaniem kombinacji ze skrzydłowymi oraz skuteczną grą w bloku.
Słabszą stroną są umiejętności techniczne zawodników przyjmujących. Wynikające z całą pewnością z faktu, iż edukację siatkarską w Chinach rozpoczyna się dopiero od ok 15 roku życia.

Dlatego też, kluczem do naszego zwycięstwa w Turnieju była dobra zagrywka, którą odrzuciliśmy przeciwników od siatki, starając się uniemożliwić stosowanie kombinacji w grze z wykorzystaniem środkowych bloku.Mecze obfitowały w długie wymiany, efektowne obrony.

Reprezentanci woj. śląskiego pokazali się z bardzo dobrej strony. Ambitnie walczyli mimo niedogodności związanych ze zmianą czasu.
Po Turnieju zostaliśmy zaproszeni na uroczysta kolację, podczas której mieliśmy okazję wymienić informacje na temat szkolenia siatkówki w Polsce i Chinach. Naszym kolegom z Chin bardzo spodobał się program SOS. Zadawali dużo pytań dot. szkolenia siatkarzy.

Podczas turnieju oraz całego pobytu fachową opiekę medyczną sprawował lekarz woj. śląskiego SOS. dr Wojciech Rychel. Dzięki pracy doktora zawodnicy mogli właściwie przygotować się do meczów, oraz korzystać z odnowy biologicznej.

W niedzielę 20 maja wróciliśmy do Pekinu. Korzystając z dwóch dni „wolnego” zaplanowaliśmy dość intensywne zwiedzanie Pekinu. I tak w poniedziałek 21 maja zaczęliśmy zwiedzanie od  Zakazanego miasta, następnie zobaczyliśmy piękne parki powstałe na początku X wieku : Beihai oraz Jingshan. Dawne parki cesarskie są obecnie miejscem rekreacji oraz uprawiania sportu.
Następnie udaliśmy się na plac Tian`anmen, oraz zobaczyliśmy najstarszą ulicę w Pekinie.



Ostatni dzień pobytu w Chinach ( wtorek ) był równie intensywny. Odbyliśmy świetny trening zdobywając kolejne wieże Wielkiego Muru. Wszystkie etapy naszej podróży uwieczniliśmy na kartach pamięci naszych aparatów.
Wszyscy zadowoleni z wyników rywalizacji oraz możliwości poznania ( chociaż w pigułce) Chin udaliśmy się w środę 21 maja na lotnisko aby po dość skrupulatnej kontroli zająć miejsce w samolocie do Warszawy.

Podsumowując, mam nadzieję, iż współpraca, jaką rozpoczęliśmy będzie kontynuowana. Pozwoli nam to zdobywać nowe doświadczenie i ogrywać się z tak ciekawym przeciwnikiem jakim są siatkarze z Chin. Tym bardziej, że wyjazd i możliwość rozgrywania meczów w koszulce reprezentacji województwa na Turnieju Międzynarodowym spowodował zdecydowany i szybki przyrost umiejętności naszych młodych siatkarzy.
Poza zdobyciem jakże cennego doświadczenia siatkarskiego, nasza młodzież nie próżnowała i doskonaliła zdolności koordynacyjne - sprawnie posługując się pałeczkami… Smakowaliśmy wiele  potraw korzystając z różnorodnych chińskich sosów, jednak z radością  wróciliśmy do naszych śląskich SOS.-ów na nasze sale sportowe i do klas  ciesząc się z tego, że nie musimy od 12.00 do 13.00 spać na siedząco w szkolnych ławkach.

Skład drużyny:
1.    Miłosz Zemła –kapitan
2.    Jan Rubel
3.    Jan Skórkowski
4.    Jan Frej
5.    Gracjan Mączka
6.    Szymon Bereza
7.    Marcin Biela
8.    Aleksander Wencel
9.    Patryk Rajfura
10.    Konrad Kozieł

Trenerzy:
Adam Kowalski, Jacek Sitarek, Przemysław Segieta
Lekarz : Wojciech Rychel
Wyjazd sfinansowany z środków własnych uczestników.



DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice