Siatkarskie Ośrodki Szkolne – cele i zadania na rok 2013

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć
20 marca 2013 roku o godzinie 11.00 na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie odbyła się konferencja pt. „Siatkarskie Ośrodki Szkolne – cele i zadania na rok 2013”.

Gośćmi konferencji byli: Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosław Przedpełski, Minister Sportu i Turystyki Pani Joanna Mucha, Szef Projektu SOS. Waldemar Wspaniały oraz Szef Szkolenia SOS. Zbigniew Krzyżanowski. Udział w konferencji wzięli dyrektorzy szkół uczestniczących w programie SOS.

- Jest mi niezmiernie miło, że spotykamy się tutaj w takim gronie – rozpoczął Prezes PZPS Mirosław Przedpełski Dla mnie jest to bardzo szczęśliwy dzień. O tym projekcie marzyłem już od dawna. Bardzo dziękuję Pani Minister oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w ten program. Daliśmy radę. Projekt traktujemy jako sprawę pilotażową dla pozostałych dyscyplin. Dzięki tej inicjatywie chcemy odciągnąć młodzież od komputerów i zainteresować aktywnością fizyczną. Polska siatkówka jest na dobrym sportowym poziomie, reprezentacja odnosi sukcesy i dlatego młodzież garnie się do uprawiania tego sportu. Życzę sobie i Państwu, aby z uczniów waszych szkół powstała drużyna, która w 2024 na igrzyskach olimpijskich zdobędzie złoty medal. Dziękuję wszystkim za wkład w tej projekt i mam nadzieję, że będziemy ten program kontynuować.

- Cieszę się, że możemy się spotkać i to w dodatku na Stadionie Narodowym – powiedziała Minister Sportu i Turystyki Pani Joanna Mucha SOS. to pierwszy tego typu program i jego start był już sukcesem. Wszystkim, którzy przyłożyli się do jego powstania bardzo dziękuję i gratuluję. Zdaję sobie sprawę, że nie było łatwo. To pierwszy taki program ale mam nadzieję, że nie ostatni i że inne dyscypliny wezmą przykład z PZPS. Na początku najważniejszy jest nabór w szkołach i monitoring tego co się dzieje, a nie sukcesy, jakie młodzież osiągnie teraz. Najważniejsze żeby poprowadzić ich do sukcesów w przyszłości. Dlatego proszę o zbilansowany tryb treningów, który zakłada dalekie cele. Mam nadzieję, że dzięki SOS. doczekamy się sukcesów tej młodzieży w przyszłości. Deklaruję pomoc w dalszej realizacji programu. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję.

- Dziękuję za ciepłe wypowiedzi na temat naszego projektu – powiedział Szef Projektu SOS. Waldemar WspaniałyCieszę się, że udało nam się stworzyć grupę ludzi, którzy w krótkim okresie czasu wykonali ogromną pracę, aby stworzyć ten projekt. Bardzo im za to dziękuję. Chciałbym wspomnieć, że oprócz pomocy klubom i powołaniu SOS. udało nam się opracować i wydać wiele materiałów szkoleniowych, których wcześniej nie było. W ciągu kilku miesięcy dla nauczycieli i trenerów w całej Polsce przekazaliśmy zestawy po 6 książek szkoleniowych. Warto podkreślić fakt, że większość publikacji napisali polscy trenerzy. Przypominam również, że powstała platforma internetowa mlodziezowasiatkowka.pl, na której umieściliśmy także ponad 200 minut filmów szkoleniowych. Siatkarskie Ośrodki Szkolne to program wieloletni, a efekty będą widoczne dopiero po kilku latach dlatego cierpliwość wszystkich jest teraz niezbędna. Bardzo dziękuję dyrektorom szkół za ich udział w programie i starania o wsparcie samorządów.

Podczas konferencji zaprezentowany został reportaż filmowy o Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych oraz program na 2013 rok. Poruszone zostały zagadnienia związane z zadaniami szkoleniowymi oraz dotyczące współpracy Polskiego Zawiązku Piłki Siatkowej ze szkołami uczestniczącymi w projekcie.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku, w 127 szkołach w Polsce – 32 liceach i 95 gimnazjach, z udziałem 207 nauczycieli.

Najistotniejszą częścią projektu było powołanie 32 żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostało 3035 młodych siatkarek i siatkarzy.

Co ciekawe, z badań wynika, że 52 procent młodzieży z programu SOS. to dziewczynki. Najwięcej dzieci, bo 1645 to osoby z pierwszych klas liceów i gimnazjów. Najwięcej dzieci spośród wszystkich województw bierze udział w programie w województwie śląskim- bo aż 312.
W ramach programu każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowano także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do programu.
Do pracy przy projekcie powołani zostali koordynatorzy, którzy nadzorują program w poszczególnych województwach. Narzędziem wspomagającym pracę nauczycieli i koordynatorów jest system raportowania na platformie internetowej mlodziezowasiatkowka.pl. Dzięki któremu nauczyciel prowadzi zajęcia w ramach zunifikowanego programu szkolenia. Co najważniejsze, platforma ułatwia także wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem planów szkoleniowych SOS. między zaangażowanymi w projekt osobami.
W ramach platformy z planów i konspektów lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać wszyscy nauczyciele i trenerzy. Dostępne są także materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych.

Program SOS., jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wpisuje się w strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego WF w szkołach, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego.

Szczególną wartością programu jest jego upowszechnianie połączone z wyrównywaniem szans zarówno dla nauczycieli, jak i młodych siatkarzy i siatkarek.
Autor/Źródło: Karolina Szewczyk

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice