Dziewczęta z SOS. Jarosław zadebiutowały w II lidze

W sobotni wieczór (27.09) licznie zgromadzona w jarosławskiej hali MOSiR publiczność mogła obserwować fascynujące siatkarskie widowisko. W meczu inaugurującym rozgrywki II ligi kobiet (grupy IV) stanęły naprzeciwko siebie: zespół gospodyń SOS SAN-Pajda Jarosław oraz Campusu Wielickiego Wieliczka.

W ubiegłym sezonie oba te zespoły toczyły miedzy sobą niezwykle wyrównaną walkę pozostając do końca w bezpośrednim sąsiedztwie. W ostatecznym rozrachunku jarosławianki wyprzedziły zawodniczki z „solnego miasta” – co zapowiadało dodatkowe emocje podczas sobotniego spotkania.

Zespół z Jarosławia przed sezonem nie dokonał żadnych transferów i przystąpił do meczu w składzie opartym na własnych zawodniczkach – uczennicach i ubiegłorocznych maturzystkach Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego w Jarosławiu. Zatem na uwagę zasługuje fakt, iż założenia strategiczne programu szkoleniowego SOS. w Jarosławiu realizowane są dość starannie, przygotowując dziewczęta do gry na ambitnym ligowym poziomie.

W dwunastoosobowym składzie jarosławianek wystąpiły 3 ubiegłoroczne maturzystki SOS przy ZSSChiO oraz 8 obecnych uczennic klasy I, II oraz III tej szkoły. Przeciwko jarosławskiej młodzieży (średnia wieku 18 lat) stanęły ograne na arenie ogólnopolskiej przeciwniczki z Małopolski.

Wyrównany pierwszy set, w którym przez jego większą część prowadził Campus Wielicki potwierdził wysokie aspiracje Gości w nadchodzącym sezonie. W końcówce seta jarosławianki ustabilizowały swoją grę, jednak po 2 błędach własnych przy stanie 23:23 – musiały uznać wyższość przyjezdnych.

Set drugi to popisowa gra jarosławskich skrzydłowych (Magdaleny Trojnar, Jagody Materni i Pauliny Chmielarczyk) oraz młodziutkiej libero Pauliny Kłuś (uczennicy klasy I SOS ZSSChiO w Jarosławiu).

Jarosławianki przyspieszyły grę w czym pomogło bardzo dobre przyjęcie i doskonale prowadzona gra przez 17-to letnią rozgrywającą Dżesikę Rój. W secie wygranym do 10, ani przez chwilę prowadzenie Gospodyń nie było zagrożone.

Set III i IV to bardziej wyrównana gra jednak całkowicie kontrolowana przez podopieczne Piotra i Pawła Pajdy. Do wspomnianych wyżej zawodniczek dołożyły swoją skuteczność środkowe (głównie Katarzyna Saj). Gospodynie wzmocniły zagrywkę, odrzucając przeciwniczki od siatki a z dużym wyczuciem realizowane przez trenerów jarosławskich podwójne zmiany kolejnych 17-to letnich zawodniczek (rozgrywającej Kariny Chmielewskiej i atakującej Weroniki Słowik) pieczętowały zwycięstwo w kluczowych momentach setów.

Wynik meczu 3 :1 (23:25; 25:10; 25:20; 25:20) dla SOS MKS SAN-Pajda Jarosław co oznacza zdobycz jakże ważnych pierwszych 3 ligowych punktów.

Po meczu trener Piotr Pajda podsumował:
- Wiedzieliśmy, że mecz z Wieliczką będzie dla obu zespołów stresogennym wydarzeniem nie tylko ze względu na fakt inauguracji rozgrywek ale również przewidywane bezpośrednie sąsiedztwo w tabeli II ligi. Lepiej ze stresem poradził sobie nasz zespół, od II seta przejmując całkowicie kontrolę nad meczem. Wieliczka to doświadczona i ograna na arenie ogólnopolskiej drużyna – dzisiaj jednak musiała uznać wyższość naszej młodzieży. Liga będzie w tym sezonie bardziej wyrównana niż przed rokiem zatem jest to niezwykle cenna dla nas zdobycz punktowa. Kluczem do zwycięstwa była mocna zagrywka eliminująca możliwość gry przeciwnika przez środkowe i jednocześnie dobre przyjęcie naszego zespołu pozwalające przyśpieszyć grę skrzydłami. Zakładamy, że kolejne mecze nie będą łatwiejsze a rozstrzygnięcia różne, jednak chcemy w tym sezonie doskonalić własne systemy gry w ataku, obronie i kontrataku. Jeżeli ten cel zrealizujemy – w kolejnych latach o wyniki będziemy spokojni.

Skład SOS MKS SAN-Pajda Jarosław:

Rozgrywające: D.Rój i K.Chmielewska (klasa II SOS ZSSChiO)
Atakujące: P.Chmielarczyk (ubiegłoroczna maturzystka SOS) i W.Słowik (klasa II SOS ZSSChiO)
Przyjmujące: M.Trojnar (ubiegłoroczna maturzystka SOS, kapitan zespołu), J.Maternia, (klasa II SOS ZSSChiO), M.Pajda (klasa II SOS ZSSChiO) i D.Woźniak
Środkowe: K.Saj (ubiegłoroczna maturzystka SOS), M.Sosnowska (klasa II SOS ZSSChiO)
Libero: P.Kłuś (klasa I SOS ZSSChiO) i W.Mikulska (klasa II SOS ZSSChiO)