Dobry sezon i dalsze postępy nadarzyńskiej akademii

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. W pracy dydaktycznej, pedagogicznej, organizacyjnej czy w pracy trenerskiej. Ostatnie 3 lata to okres zdobywania przeze mnie doświadczenia, podczas którego systematycznie doskonaliłam własny warsztat pracy. Wiedzę i umiejętności pogłębiałam w procesie wewnątrzszkolnego i zewnętrznego doskonalenia. Choć z racji nauczanego przedmiotu, fundamentem mojej pracy jest sport, to wprowadzam w zajęcia (w tym także w programy obozów) elementy wzbogacające świadomość aspektów społecznych i kulturalnych. „Współzawodnictwo sportowe ma w moim rozumieniu zawodu pedagoga niezaprzeczalną wartość wychowawczą. To nie tylko droga do wzmacniania aspiracji i ambicji (przekładających się także na inne dziedziny życia), ale także kształtowanie samodyscypliny, umiejętności obcowania w grupie rówieśniczej, przeżywania porażek i wyciągania z nich wniosków oraz cieszenia się także z małych sukcesów.” Taka refleksja w mojej pracy na kolejny stopień awansu zawodowego.

Czasem są medale, a czasem ich nie ma, ale jedno jest pewne kawał dobrej pracy wykonały dziewczęta z rocznika 2006 i 2005. Już od września dziewczęta wzięły udział w turniejach młodziczek w Nadarzynie, gdzie stawiały pierwsze kroki w tego typu rozgrywkach. Wystąpiły również w Warszawie.

W turnieju mini-siatkówki w Lesznowoli dwa zespoły czwórek znalazły się na 1 i 3 miejscu. Po tym turnieju swój sukces odniosły trójki zajmując  1 miejsce w turnieju na Pradze. Kolejny turniej w Lesznowoli - pierwszy zespół czwórek zajął 1 miejsce w I lidze, a drugi zespół czwórek zajął 1 miejsce w II lidze. W listopadzie czwórki zajęły II miejsce w turnieju zorganizowanym przez warszawskie ”Metro” oraz drugie (I zespół) i trzecie (II zespół) miejsce w turnieju w Nowym Dworze. W tym samym miesiącu młodziczki II zajęły 3 miejsce w swojej grupie w Legionovii, by w grudniu  w turnieju zająć  już drugie miejsce. W grudniu rozpoczął się również cykl meczówKinder + Sport dla naszych zespołów czwórek i trójek. Czwórki zajęły czołowe miejsca, I-zespół drugie miejsce w I lidze, a II-zespół pierwsze miejsce w II lidze. Zespół trójek pokonał swoje przeciwniczki na tym etapie. 16-17 grudzień był weekendem turniejowym dla trójek i czwórek, które ponownie znalazły się na podium, zdobywając I miejsce w trójkach i II miejsce w czwórkach. Pod koniec grudnia odbył się turniej w Łasku, gdzie I zespół trójek zajął pierwsze miejsce.

W styczniu Młodziczki II zespół pokonał swoich przeciwników w grupie (Legionovię, Izabelin i Wyszków) i awansował do 7 ligi! W lutym  i marcu dziewczęta zagrały mini-siatkówkę  w turnieju Kinder oraz w turnieju w Nadarzynie. Nadarzynianki utrzymały się również w 7 lidze młodziczek. Zespół trójek zagrał w międzynarodowym turnieju w Gdańsku i zajął II miejsce. Czwórki zagrały również w kwietniu w Nadarzynie zdobywając brązowy medal (I zespół) oraz IV miejsce (II zespół). Pierwszy zespół trójek i czwórek awansował do finałów Mazowsza w mini-siatkówce! Trójki zajęły II miejsce a czwórki VII miejsce w wielkim finale Mazowsza.

W międzyczasie zespół czwórek SP Nadarzyn wygrał gminne zawody i powiatowe. Reprezentacja SP Nadarzyn zajęła III miejsce w Igrzyskach młodzieży szkolnej w mini-siatkówce. Przypomnę tylko, że system grania w tych rozgrywkach jest odmienny od Mistrzostw Mazowsza - trener ustala 2 zespoły, których nie może zmienić i jeden zespół gra pierwszego seta, a drugi zespół drugiego, w przypadku tie-breaka trener może wystawić najsilniejszy zespół w 3 secie. Szkoła również wygrała turniej „szóstek” w Milanówku.

Zespół trójek przypieczętował sezon czwartym miejscem na Mistrzostwach Polski, a dwójeczka trenerki Ewy Nowak zdobyła brązowy medal!

Nie  tylko w tym roku ,ale poprzez cały dotychczasowy swój wkład w pracę na treningach, obozach dziewczęta pokazały postęp swoich umiejętności. Tej wartości dziewczętom nikt nie odbierze - praca, której się poświęca czas wcześniej czy później zaprocentuje. Dwa roczniki na tak wysokich miejscach to mega - sukces. Tych sukcesów w bieżącym roku było sporo. Cele główne , postawione przed zespołem na ten sezon  zostały osiągnięte. Każda trenująca zawodniczka dostała szansę na grę w tym sezonie w „6”,nie było stałego pierwszego składu drużyny! Wszystkie pracowały na to by móc się pokazać na boisku i pojawiły się sukcesy .  Drugi zespół młodziczek utrzymywał się w 8 lidze rozgrywek wygrywając większość meczy i zdobywając cenne doświadczenie, by na koniec tych rozgrywek awansować do 7 ligi młodziczek. Zaznaczę, że dziewczęta uczestniczyły w zawodach w kategorii wyższej niż biorą udział (celem poprawy swoich umiejętności siatkarskich). To zaprocentowało szczególnie podczas igrzysk młodzieży w mini-siatkówce szkół podstawowych- gdzie młodsze dziewczęta rywalizowały ze starszymi koleżankami w czwórkach. Połączenie doświadczenia starszych koleżanek pomogło młodszym zapoznać się ze schematami grania w czwórkach. Efektem był brązowy medal Szkół Podstawowych w Nadarzynie w tej kategorii rozgrywek. Młode siatkarki poprawiły także swoje możliwości motoryczne oraz umiejętności techniczne i taktyczne w piłce siatkowej. Sprawdziany motoryczne, które są przeprowadzane na bieżąco, każdego roku są znacznie lepsze.

Jestem dumna, że dzięki zaangażowaniu w działania sportowe, a w szczególności w program Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, mogłam przyczynić się do pozyskania przez szkołę nowoczesnego sprzętu sportowego. To także nasza wspólna praca: zawodniczek i trenerów.

Zapewne żadne z moich przedsięwzięć by się nie udało, gdyby nie  dobra współpraca z różnymi organami szkoły oraz pozyskana od wielu podmiotów życzliwość dla proponowanych przedsięwzięć. Dotyczy to zarówno organów pedagogicznych szkoły (Dyrekcja, rada pedagogiczna, zespół przedmiotowy), ale także uczniowskich  takich jak samorząd czy organizacji skupiających rodziców. Nie udałoby się także tak wiele, gdyby nie możliwość promocji w mediach właściwych szkole – w gazetkach, w mediach społecznościowych, na stronie internetowej szkoły, czy w lokalnej telewizji. Współpraca z PZPS w ramach „Ogólnopolskiego projekt szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej w Siatkarskich Ośrodkach Sportowych działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego”  to również promocja naszej lokalnej społeczności.

Cieszę się również z możliwości powstania klas sportowych, w których będą mogły rozwijać się nie tylko zawodniczki z naszego klubu.

Życzę młodym siatkarkom w nadchodzącym roku równie owocnej pracy, ponieważ ich sukcesy są moimi małymi sukcesami. Dziękuję rodzicom za systematyczną pracę na treningach, której nie mogłabym wykonać gdyby dzieci nie uczęszczały na zajęcia zgodnie z harmonogramem. Sport jest bardzo ważnym elementem w rozwoju dziecka. Jednak w obliczu rozwoju technologicznego jaki dzisiaj obserwujemy, coraz trudniej jest odciągnąć dziecko od komputera czy telewizora. Rola rodziców jest tutaj bardzo ważna. Dziękuje!

Jestem gotowa ruszyć w dalszą podróż z dziećmi i rodzicami, jeśli będą nadal gotowi poświęcić swój czas i zaangażować się w dalszą pracę  a przede wszystkim zaufają trenerom, dziewczęta będą  zdeterminowane i gotowe podjąć kolejne wyzwania w nowym  2018/2019 roku szkolnym. Tego Państwu i sobie życzę.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Dominika LeśniewiczDzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice