MŚ U20 JUNIOREK: POLSKA - EGIPT 3:0

Polska pokonała Egipt 3:0 (25:17, 25:14, 25:11) w pierwszym meczu grupy B mistrzostw świata U20 juniorek, które w piątek rozpoczęły się w Meksyku. W drugim meczu tej grupy dość niespodziewanie Peru pokonało Chiny 3:2 (29:27, 18:25, 25:19, 20:25, 19:17). Dzisiaj biało-czerwone zagrają z Chinami. Początek spotkania o godzinie 22.00.

- Zdajemy sobie sprawę, że być może nie jesteśmy najsilniejszym zespołem, ale jesteśmy gotowi dać z siebie wszystko, aby naszą młodą drużyną osiągnąć dobry wynik. Przygotowania rozpoczęliśmy w maju. Rozegraliśmy kilka meczów sparingowych z uniwersyteckim zespołami z Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych - powiedział Waldemar Kawka, trener reprezentacji Polski juniorek przed rozpoczęciem turnieju w Leon.

Polska drużyna bardzo dobrze rozpoczęła pierwszą partię spotkania. Biało-czerwone od początku utrzymywały bardzo dobrą skuteczność w ataku, m.in. Weronika Centka oraz Klaudia Laskowska 7:3 i 8:5. Po przerwie technicznej polskie zawodniczki kontynuowały swoją dobrą, a przede wszystkim skuteczną grę 11:7 i 16:10. Warto dodać, że w polskiej ekpie równo był rozłożony atak 19:10. Do tego reprezentantki Polski wystrzegały się prostych błędów. Z kolei siatkarki Egiptu nie wystrzegały się prostych pomyłek, zarówno w ataku jak i polu serwisowym 10:20. Polska pewnie wygrała premierową odsłonę meczu 25:17.

Podopieczne Waldemara Kawki poszły za ciosem i kolejnego seta zaczęły z wysokiego "c". Dzięki mocnej zagrywce i wysokiej skuteczności w pierwszej akcji objęły prowadzenie 6:2. Na pierwszym czasie biało-czerwone utrzymały kilkupunktową przewagę 8:5. Z akcji na akcję coraz skuteczniejsza w ataku była Zuzanna Górecka i Julia Orzoł 9:6 i 11:6. Na drugie przerwie technicznej nasz zespół powiększył swoją przewagę do pięciu oczek 16:11. Dalsza część tej partii rozgrywana była pod pełną kontrolą reprezentacji Polski 18:11, która nie dała sobie wyrwać z rąk zwycięstwa. Biało-czerwone tę część piątkowego meczu wygrały 25:14.

Trzecia odsłona meczu rozpoczęła się od równej gry obu drużyn. Na pierwszej przerwie technicznej na nieznaczne prowadzenie wysunęły się Polki 8:6. Po wznowieniu gry reprezentacja Polski juniorek włączyła przysłowiowy piąty bieg i objęła prowadzenie 11:7. Biało-czerwone dominowały na parkiecie w każdym elemecie siatkarskiego rzemiosła - od zagrywki przez atak, a na bloku kończąc 19:8. Drużyna Egiptu nie potrafiła znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać nasze zawodniczki. Polski zespół do końca utrzymał odpowiednią koncentrację i nie dał żadnych szans rywalkom na nawiązanej równej gry 23:10. Polska małym nakładem sił wygrała tę partię 25:11 i zapisała na swoim koncie pierwsze zwycięstwa za trzy punkty.

W piątek bardzo dobre spotkanie rozegrała Julia Orzoł, która zdobyła dla biało-czerwonych aż 15 punktów, a także Weronika Centka oraz Zuzanna Górecka - obie zadobyły po 12 oczek. W sobotę reprezentacja Polski rozegra drugie spotkanie w grupie B. Rywalkami będą Chinki, które przegrały swój pierwszy mecz z Peru 2:3. Początek o godzinie 22.00.