SOS. Nysa szóstym zespołem w Polsce

W dniach 3-8.05.2017 r. w Olecku odbyły się Finały Mistrzostw Polski Kadetów w Piłce Siatkowej. Po wieloetapowych eliminacjach zespół z Nysy zameldował się w najlepszej ósemce w kraju. W dwóch grupach po cztery zespoły rywalizowały najlepsze drużyny z kraju. Nam przypadła grupa „B” w której znaleźli się oprócz naszej ekipy zawodnicy z Trefla Gdańsk, Metra Warszawa i Chemika Bydgoszcz.

W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z pretendentem do tytułu mistrza Polski Treflem Gdańsk, który posiada szkolenie młodzieży na bardzo szeroką skalę, a zawodnicy tego klubu grają w drugiej lidze i w młodej Plus Lidze, do tego szkolą się w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Zagraliśmy jednak bardzo dobre spotkanie i nie przestraszyliśmy się przeciwnika, zwyciężając w pierwszym secie 25:21. Kolejne sety padły jednak łupem bardziej doświadczonej drużyny z Gdańska i w całym spotkaniu to nasz pierwszy przeciwnik mógł się cieszyć zwycięstwem 3:1 ( 21,-21,-18,-16 ).

Kolejnym przeciwnikiem był równie utytułowany zespół Metra Warszawa, z którego pochodzą tacy zawodnicy jak Wrona, Kłos czy Nowakowski. Nasz zespół po raz kolejny udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych i zwyciężył w stosunku 3:0 (18,23,23) ostatniego seta wyciągając ze stanu 19:23. MVP spotkania został wybrany Alan Wolak. Sytuacja w grupie po drugim dniu była na tyle klarowna, że zwycięstwo w ostatnim meczu z Bydgoszczą dawało nam pewny awans do najlepszej czwórki turnieju.

Jednak mecz z Chemikiem od początku nie układał się po naszej myśli. Niestety nie udało się nam ugrać w tym meczu ani jednego seta i to Bydgoszcz mogła się cieszyć z awansu do półfinałów.

Nam pozostał mecz z drużyną Maratonu Świnoujście, w składzie którego jest obecnie dwóch reprezentantów kraju 2000 rocznika. Po bardzo wyrównanym i emocjonującym meczu musieliśmy uznać wyższość przeciwnika 3:2 (-22,-20,25,25,-13), choć w pewnym momencie dwie piłki dzieliły nas od zwycięstwa. Za ten mecz należą się naszej drużynie bardzo duże brawa, stanęła ona na wysokości zadania i grała przez cały mecz jak równy z równym.

8.  AKS V LO Rzeszów

Trener zespołu Marcin Dykta powiedział: "Jechaliśmy na turniej finałowy pierwszy raz po długiej przerwie (nie graliśmy w finałach młodzieżowych 10 lat). Więc nerwów było dużo. Zaprezentowaliśmy się bardzo poprawnie, a momentami świetnie. Do czołowej czwórki zabrakło naprawdę niewiele ,a tam już jeden mecz dzieliłby nas od medalu. Jestem z zespołu bardzo zadowolony. To szóste miejsce pokazuje, że warto stawiać na młodzież, ale również uświadamia nam trenerom ile jeszcze pracy przed nami. Jak każda z drużyn finałowych mieliśmy ciche plany walki o medal mistrzostw Polski. Myślę ,że szóste miejsce w Polsce to nasz wspólny sukces. Cieszę się ,że trenerzy Bartłomiej Dykta i Roman Palacz wspomagali mnie na każdym kroku ,byli podporą dla mnie i dla moich zawodników. Chciałem im za wszystko bardzo podziękować! Nie miałbym takiego komfortu pracy gdyby właśnie nie oni. Oczywiście sukces nie ma jednego ojca i trenerzy ,którzy zostali w Nysie mieli również wkład w nasz wspólny sukces. My przegraliśmy tylko z medalistami MP więc nie ma się czego wstydzić!"

Skład zespołu: Alan Wolak, Dominik Zych, Kacper Kulpa, Simon Wałach, Dominik Kram¬czyń¬ski , Błażej Małejki, Daniel Och¬rymczuk, Maciej Pasternak, Dawid Kubas, Jakub Chwastyk, Natan Jagielski, Oskar Spychała, Kamil Łaski i Dominik Odwrot.

Trenerzy: I Marcin Dykta, II Bartłomiej Dykta, II Roman Palacz.

Zawodnicy wraz z trenerami dziękują serdecznie władzom miasta ,a przede wszystkim p burmistrzowi Kordianowi Kolbiarzowi za sfinansowanie naszego wyjazdu na Finały Mistrzostw Polski Kadetów w Olecku.

Wszystkim sympatykom siatkówki młodzieżowej w Nysie, którzy wspomagają nas w różnoraki sposób, umożliwiając rozpowszechnianie sportu ,który w Nysie jest żywy od wielu lat - dziękujemy!