Czy wiesz, że ... Stanisław Gościniak jako pierwszy na świecie zaczął grać „podwójne krótkie”.

Podstawowe problemy teorii wychowania fizycznego

Książka „Podstawowe problemy teorii wychowania fizycznego” jest udaną próbą osadzenia teorii wychowania fizycznego w ogólniejszej teorii wychowania. Autor jest  gorącym zwolennikiem eksponowania w edukacji, czemu daje wyraz w swych publikacjach, personalistycznego podejścia i podmiotowości ucznia. Jego publikacje, w tym obecnie rekomendowana  nobilitują metodykę wychowania fizycznego jako ważną przestrzeń dociekań teorii i praktyki. 

Podręcznik poświęcony jest problemom ogólnej teorii wychowania oraz szczegółowym zagadnieniom teorii wychowania i rozwoju fizycznego człowieka z naciskiem na edukację dzieci i młodzieży. Autor wyjaśnia kluczowe pojęcia, takie jak „wychowanie”, „kształcenie”, „edukacja”, „kultura fizyczna”. Analizuje czynniki, środki i warunki występujące w wychowaniu fizycznym. Omawia metody kształcenia i wychowania fizycznego oraz kwestie związane z rozwojem fizycznym i motorycznym. Wiele miejsca zajmuje osoba nauczyciela, jego kompetencje, efektywność, innowacyjność, zaangażowanie i motywacja. Dużo uwagi poświęcono roli pedagoga jako promotora zdrowia i animatora aktywności fizycznej w czasie wolnym. 

„Współcześnie szczególna rola przypada nauczycielom, których cechować powinna otwartość poznawcza, niezależność w myśleniu i aktywność w twórczym działaniu. Dlatego realizację coraz bardziej złożonych zadań współczesnego szkolnictwa mogą skutecznie podejmować tylko osoby dobrze przygotowane także pod względem teoretycznym.”

Jest to podręcznik dla studentów pedagogiki, nauczycieli wychowania fizycznego, a także nauczycieli akademickich.


Autor: Janusz Bielski
Wydawnictwo: Impuls, Kraków
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 222
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice