Czy wiesz, że ... w 1919 roku odbył się pierwszy pokazowy mecz siatkówki w Polsce.

MP KADETEK - LTS LEGIONOVIA MISTRZEM POLSKI!

• Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

Od 2 do 6 maja 2018 roku w Rumi został rozegrany finałowy turniej mistrzostw Polski kadetek.

LTS Legionovia Legionowo zdobyła w Rumi złoty medal mistrzostw Polski kadetek. Podopieczne trenera Dawida Michora obroniły ten tytuł wywalczony przed rokiem w Słupsku. W decydującym spotkaniu pokonały  MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 3:2. Brązowy medal zdobył KS Pałac Bydgoszcz po pewnym zwycięstrwie nad MKS-em Dąbrowa Górnicza 3:0. Podobnie jak w przypadku finałów kadetów - tak i u kadetek - wszystkie drużyny biorące udział w finałach realizują projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Ada FILIPOWICZ - NAJLEPSZA LIBERO

LTS Legionovia Legionowo - MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 3:2 (27:25, 26:28, 20:25, 25:17, 15:12). MVP Julia Orzoł.

Ostatni mecz turnieju był wydarzeniem godnym finału mistrzostw Polski. Zmierzyły się dwie zdecydowanie najlepsze drużyny. Minimalnie lepsza była LTS Legionovia. MUKS Dargfil walczył do końca. Zespół ten w fazie grupowej wygrał dwa mecze po tie breaku. Tym razem uległ w piątym secie.

Podobnie jak w poprzednich spotkaniach rozkład ataku u mistrzyń Polski dzielił się na kilka zawodniczek. Rozgrywająca zespołu miała możliwości w wyborze poczynań ofensywnych. Najwięcej punktów dla LTS Legionovii zdobyła Julia Orzoł 21 i Maria Woźniak 20. Trzy inne zawodniczki zdobyły po więcej niż dziesięć punktów.

Dla zawodniczek obu zespołów nie było straconych sytuacji. Walczono do końca. W pierwszym secie LTS Legionovia przegrywała 12:16 i 16:21, ale potrafiła wyrównać i zwyciężyć na przewagi. W drugiej partii sytuacja była ogromna. Wydawało się, że siatkarki z Legionowa utrzymają przewagę jaką uzyskały w połowie partii. Jednak ogromna ambicja i wola walki podopiecznych trenera Krzystofa Filipowicza przyniosła sukces w postaci wygranej 28:26.

Początek tie breaka ułożył się po myśli MUKS Dargfil. Jednak w kolejnych akcjach inicjatywę przejął zespół trenera Michora, który potrafił utrzymać przewagę - 10:8 i 12:9 - do ostatniej piłki.

- Cieszę się z finałowego pojedynku i godnego rywala - mówi Dawid Michor, trener LTS Legionovia Legionowo. - Myślę, że gdyby to był wyścig sprinterski to o wygranej zadecydowałyby tysięczne ułamki sekundy. Dziewczyny z Tomaszowa Mazowieckiego grały bardzo dobrze i zdaję sobie sprawę, że olbrzymią rolę odgrywało tutaj także szczęście. Co ciekawe, w pewnym momencie, gdy nasza wiara upadała i przegrywaliśmy 2:1, zagraliśmy bardzo mocno na emocjach.

KS Pałac Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 (25:16, 25:12, 25:12). MVP Zuzanna Kuligowska.

Mecz bez historii, zakończył się bardzo szybko. Wygrały ubiegłoroczne wicemistrzynie Polski. O wyrównanej rywalizacji można mówić do połowy pierwszego seta, kiedy to bydgoszczanki prowadziły 16:13 i wynik wydawał się sprawą otwartą. Później podopieczne trenerki Agaty Kopczyk już wyraźnie przeważały. W ich szeregach po raz kolejny wyróżniła się Zuzanna Kuligowska, która zdobyła 19 pkt.

Wyniki i program MP kadetek 2018 - Rumia
2 maja
KS Energetyk Poznań - LTS Legionovia Legionowo 0:3 (22:25, 17:25, 18:25)
MKS Dąbrowa Górnicza - Impel Wrocław 3:0 (25:21, 25:11, 25:15)
Akademia Piłki Siatkowej Rumia - UMKS MOS Wola Warszawa 2:3 (25:19, 24:26, 22:25, 25:17, 8:15)
UKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki - KS Pałac Bydgoszcz 3:2 (25:17, 25:21, 23:25, 22:25, 15:12)

3 maja
LTS Legionovia Legionowo - IMPEL Wrocław 3:1 (25:17, 24:26, 25:14, 25:20)
KS Energetyk Poznań - MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 (25:21, 25:16, 29:31, 14:25, 15:9)
UMKS MOS Wola Warszawa - KS Pałac Bydgoszcz 1:3 (25:18, 16:25, 23:25, 18:25)
Akademia Piłki Siatkowej Rumia - MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 2:3 (25:23 22:25 21:25, 27:25, 15:17)

4 maja
MKS Dąbrowa Górnicza - LTS Legionovia Legionowo 0:3 (18:25, 12:25, 20:25)
IMPEL Wrocław - KS Energetyk Poznań 3:2 (18:25, 25:15, 18:25, 25:11, 15:13)
MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki - UMKS MOS Wola Warszawa 3:0 (25:18, 25:11, 25:17)
KS Pałac Bydgoszcz - Akademia Piłki Siatkowej Rumia 3:2 (25:23, 25:15, 25:27, 20:25, 16:14)

5 maja
o VII miejsce Impel Wrocław - APS Rumia 1:3 (12:25, 25:21, 21:25, 24:26)
o V miejsce KS Energetyk Poznań - UMKS MOS Wola Warszawa 3:1 (21:25, 25:17, 26:24, 25:16)

Półfinały
LTS Legionovia Legionowo - KS Pałac Bydgoszcz 3:0 (25:18, 25:16, 25:16)
MKS Dąbrowa Górnicza - MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 1:3 (25:22, 23:25, 21:25, 12:25)

6 maja
o III miejsce KS Pałac Bydgoszcz - MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 (25:16, 25:12, 25:12)
Finał LTS Legionovia Legionowo - MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki 3:2 (27:25, 26:28, 20:25, 25:17, 15:12)
godz. 15:00 dekoracja, ceremonia zakończenia finału.

Artykuł: EUGENIUSZ ANDREJUK, FOT. MATERIAŁY ORGANIZATORÓW