MP JUNIORÓW – DĘBICA 2019: DZIEŃ TRZECI I CZWARTY

• Publikacja posiada podłączone pliki PDF

AZS 2020 Częstochowa jako pierwszy zameldował się finale mistrzostw Polski juniorów, które rozgrywane są w Dębicy. Częstochowianie w półfinale pokonali UMKS MOS Wola Warszawa 3:1. W drugim półfinale Jastrzębski Węgiel zmierzy się z Treflem Gdańsk. W pierwszej części już czwartego dnia turnieju rozegrano mecz o 7. miejsce. AZS UWM Olsztyn przegrał z AKS V LO Rzeszów 1:3.  W meczu o 5. lokatę natomiast EKS Skra Bełchatów pokonała KS Metro Warszawa 3:0. Dla tych czterech drużyn zakończył się już udział w turnieju. Sponsorem głównym turnieju jest firma PKN ORLEN.

Mecz o 7. miejsce: AZS UWM Olsztyn - AKS V LO Rzeszów 1:3 (25:15, 23:25, 18:25, 10:25), MVP: Kamil Drzazga
Obie drużyny w fazie grupowej mistrzostw Polski juniorów nie wygrały żadnego spotkania. Choć należy podkreślić, że w każdym meczu zawodnicy dawali z siebie wszystko i naprawdę walczyli. Niestety bardzo często w końcówkach nieco lepsi okazywali się przeciwnicy. W tej sytuacji drużynom pozostała walka o 7. miejsce na zakończenie zmagań w Dębicy. Pierwsza partia od początku do końca rozgrywana była pod pełną kontrolą olsztyńskiej ekipy. Utrzymywali bardzo dobrą skuteczność w ataku, dzięki czemu pewnie zwyciężyli w premierowej odsłonie meczu 25:15. Druga partia była bardziej wyrównana. Gra praktycznie cały czas była na styku. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili rzeszowianie 25:23. Dobre spotkanie w szeregach AKS-u rozgrywał Jakub Krzystanek. Podopieczni Jerzego Wietechy poszli za ciosem i w kolejnej partii dość szybko narzucili przeciwnikom swój rytm gry, wygrywając pewnie 25:18. AKS LO V Rzeszów poszedł za ciosem i nie dał sobie już wyrwać z rąk zwycięstwa w tym meczu. Ostatniego seta wygrał małym nakładem sił 25:10 i zakończył udział w turnieju mistrzostw Polski na 7. miejscu. AZS UWM Olsztyn natomiast uplasował się na 8. lokacie.

Mecz o 5. miejsce: EKS Skra Bełchatów - KS Metro Warszawa 3:0 (25:20, 25:17, 25:23), MVP: Dawid Filipek
EKS Skra Bełchatów wygrała tylko jedno spotkanie w grupie A i w piątek straciła szanse na obronę tytułu mistrza Polski juniorów. W podobnej sytuacji znalazło się Metro Warszawa, które przed rokiem świętowało wicemistrzostwo kraju w kategorii junior. W tym roku obu zespołom pozostała walka o 5. miejsce. Pierwszy set praktycznie od początku układał się po myśli bełchatowian. Warszawskiej drużynie można było odmówić walki, ale ostatnie słowo należało do EKS Skry 25:20. Druga partia spotkania rozpoczęła się od świetnej serii zagrywek Huberta Węgrzyna 9:2. Do tego siatkarze Metra raz za razem nabijali się na szczelny rywali. Drużyna z Bełchatowa do końca utrzymała równy rytm gry i wygrała drugą część meczu 25:17. W trzecim secie było dużo walki, ale w drugiej połowie kilka oczek przewagi wypracowali podopieczni Radosława Kolanka 21:19. Wyrównaną końcówkę również rozstrzygnęli na swoją stronę 25:23 i wygrali cały mecz 3:0, zajmując 5. miejsce podczas tych mistrzostw. KS Metro Warszawa zostało sklasyfikowane na 6. lokacie.

I półfinał: AZS 2020 Częstochowa - UMKS MOS Wola Warszawa 3:1 (25:22, 24:26, 25:19, 25:17), MVP: Dominik Teklak
Częstochowianie awansowali do półfinału z kompletem trzech zwycięstw. Warszawianie w fazie grupowej ponieśli jedną porażkę. Spotkanie lepiej zaczęło się dla drużyny z Warszawy. Serią dobrych zagrywek popisał się Michał Gawrzydek. Chwilę później serią równie dobrych serwisów odpowiedział Remigiusz Kapica. Od połowy seta zespoły grały bardzo równo. Końcówka należała już do młodych siatkarzy AZS-u, którzy wygrali premierową odsłonę meczu 25:22. Druga odsłona była bardzo zacięta i emocjonująca. Po obu stronach siatki było wiele długich i efektownych wymian. Końcówkę graną na przewagi ostatecznie na swoją stronę rozstrzygnęli zawodnicy UMKS MOS Wola 26:24. Trzecia partia to kopia wcześniejszej. Drużyny nie obniżały poziomu swojej gry. Walka była punkt za punkt 16:16. Dopiero od połowy partii podopieczni Wojciecha Pudo włączyli przysłowiowy piąty bieg. Ręki w ataku nie zwalniał Kapica oraz Michał Nowakowski 22:16. AZS 2020 Częstochowa nie dał sobie wyrwać z rąk zwycięstwa i wygrał tego seta pewnie 25:19. Drużyna z Częstochowy poszła za ciosem i w czwartej części półfinałowego spotkania bardzo szybko narzuciła swoje warunki gry i do końca utrzymali równy rytm, zwyciężając pewnie 25;17 i całym meczu 3:1. Tym samym AZS 2020 Częstochowa jako pierwszy zameldował się w finale mistrzostw Polski juniorów 2019!

II półfinał: Jastrzębski Węgiel - Trefl Gdańsk (25:19, 19:25, 25:20)
W drugim półfinale po przeciwnych stronach siatki stanął Jastrzębski Węgiel, który w fazie grupowej wygrał dwa z trzech spotkań. Gdańszczanie do rywalizacji przystąpili jako zwycięzcy grupy B. Od pierwszego gwizdka nie brakowało emocji w ostatnim już sobotnim meczu, którego stawką był awans do finału. Pierwszą partię lepiej zaczęli jastrzębianie. Świetnie czytali grę rywali i ustawiali szczelny blok. Drużyna z Gdańska ani myślała złożyć broni. Zaczęła odrabiać straty i w połowie seta zniwelowała różnicę do jednego oczka 16:17. Jednak końcówka należała już do Jastrzębskiego Węgla, który wygrał 25:19. Po wznowieniu gry podopieczni Adama Miotka wyszli na boisko z nową energią. Wzmocnili swoją zagrywkę oraz poprawili skuteczność w pierwszej akcji. Dzięki temu wypracowali kilka oczek przewagi. Siatkarze z Jastrzębia nie zdołali już odrobić takiej straty. Trefl kontrolował grę do końca i zwyciężył 25:19. W trzecim secie nie brakowało prawdziwej, twardej gry. Zespoły zacięcie walczyły. W ostatnich akcjach więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Jarosława Kubiaka, którzy zwyciężyli 25:20.

Szczegóły dotyczące statystyk i protokoły meczów znaleźć można na stronie VIS Polska:

Transmisja turnieju:

Podczas turnieju o mistrzostwo Polski juniorów, podobnie jak w ubiegłym roku, wybrani zostaną laureaci programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”. Red Bull i Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydowały się stworzyć specjalny program wspierający najbardziej utalentowanych siatkarskich juniorów w kraju. Podczas zawodów wyłoniona zostanie grupa wybijających się zawodników na każdej z pozycji na boisku.

Przez kolejne miesiące zawodnicy ci, dzięki wsparciu Red Bulla, zostaną otoczeni dodatkową opieką, w tym głównie testami i badaniami medycznymi (wydolność, mobilność, psychomotoryka). Na ich podstawie otrzymają szczegółową analizę własnych parametrów fizjologicznych i mentalnych, w oparciu o którą zawodnik, wspólnie ze sztabem szkoleniowym PZPS, może określić wytyczne do osobistych obszarów rozwoju.

Wdrożenie tych planów, zarówno na letnich zgrupowaniach kadry, jak i w późniejszym okresie przez zawodnika, ma szansę pomóc w intensywniejszym „rozwijaniu skrzydeł” młodych polskich siatkarzy i siatkarek, którzy będą stanowić trzon juniorskich reprezentacji kraju. Dzięki temu Red Bull pomoże siatkarskiej młodzieży „rozwinąć skrzydła” i lepiej wejść w profesjonalny świat sportu.

W minionym roku podczas mistrzostw Polski juniorów w Kętrzynie w gronie wyróżnionych zawodników znalazł się: Sebastian Adamczyk, Bartosz Firszt, Wiktor Nowak, Patryk Praca, Mikołaj Sawicki oraz Mateusz Witek.

Program i wyniki Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019
10 kwietnia (środa)
AZS 2020 Częstochowa – AZS UWM Olsztyn 3:1 (25:18, 22:25, 25:17, 29:27), MVP: Remigiusz Kapica
EKS Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 2:3 (27:25, 25:19, 21:25, 15:25, 11:15), MVP: Wojciech Szwed
UMKS MOS Wola Warszawa – Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 26:28, 22:25), MVP: Jakub Czerwiński
KS Metro Warszawa – AKS V LO Rzeszów 3:1 (20:25, 25:23, 25:21, 25:22), MVP: Mateusz Cackowski

11 kwietnia (czwartek)
AZS UWM Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 19:25, 25:20, 13:25, 11:15), MVP: Krystian Walczak
AZS 2020 Częstochowa – EKS Skra Bełchatów 3:1 (25:18, 15:25, 25:17, 25:14), MVP: Michał Nowakowski
Trefl Gdańsk – AKS V LO Rzeszów 3:2 (24:26, 20:25, 25:18, 25:20, 18:16), MVP: Kacper Wnuk
UMKS MOS Wola Warszawa – KS Metro Warszawa 3:1 (23:25, 25:22, 25:20, 25:18), MVP: Wojciech Wachowicz

12 kwietnia (piątek)
EKS Skra Bełchatów – AZS UWM Olsztyn 3:1 (26:24, 25:17, 18:25, 26:24), MVP: Hubert Węgrzyn
Jastrzębski Węgiel – AZS 2020 Częstochowa 0:3 (27:29, 10:25, 18:25), MVP: Oskar Moroziuk
KS Metro Warszawa – Trefl Gdańsk 1:3 (19:25, 26:24, 20:25, 22:25), MVP: Jakub Kraut
AKS V LO Rzeszów – UMKS MOS Wola Warszawa 1:3 (21:25, 25:14, 24:26, 16:25), MVP: Michał Gawrzydek

13 kwietnia (sobota)
Mecz o 7. miejsce: AZS UWM Olsztyn – AKS V LO Rzeszów 1:3 (25:15, 23:25, 18:25, 10:25), MVP: Kamil Drzazga
Mecz o 5. miejsce: EKS Skra Bełchatów – KS Metro Warszawa 3:0 (25:20, 25:17, 25:23), MVP: Dawid Filipek
I mecz półfinałowy: AZS 2020 Częstochowa – UMKS MOS Wola Warszawa 3:1 (25:22, 24:26, 25:19), MVP: Dominik Teklak
II mecz półfinałowy: Jastrzębski Węgiel – Trefl Gdańsk (25:19, 19:25, 25:20)

14 kwietnia (niedziela)
10.00 Mecz o III miejsce: UMKS MOS Wola Warszawa
12.30 Finał: AZS 2020 Częstochowa
14.30 Ceremonia dekoracji drużyn oraz zakończenia Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019

Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl / KATARZYNA PORĘBSKA, FOT. ADRIAN SAWKO